Çizer Necati Derya’dan “Adana’nın Geçmişi”

Çizer Necati Derya’dan, “Adana’nın Geçmişi”

Yazı ve Fotoğraflar : Recai OKTAN

 

Çalışma yaşamını Adana’da tamamlayan ve daha sonra İstanbul’a yerleşen usta çizer Necati Derya, kariyerinin en önemli sergisi için, yoğun çaba harcıyor.

Adana’nın Eski ve Yeni Fotoğrafları Grubu‘nda paylaşılan çalışmalardan 60 tanesini çizmeyi hedefleyen Necati Derya, 35×50 ebadında, çini mürekkeple gerçekleştireceği eserlerini, 2018 yılı Şubat ayında, Adana’da sergileyecek.

Necati Derya, çalışmaları hakkında Kemal Gönüleri ile konuşurken

Atatürk‘ün Adana seyahatlerinde çekilmiş 3 fotoğrafının da aralarında olacağı koleksiyonu titizlikle ve heyecanla hazırlayan Necati Derya, birkaç gün önce yaptığımız sohbette, otuza yakın fotoğrafın çizimlerini bitirdiğini, serginin Adanalılar için büyük sürpriz olacağını belirtti.

İstanbul Sanat Magazin adına, Necati Derya‘nın çalışmalarını ve sergi öncesini ve sonrasını izleyip, size aktaracağım.

Usta Çizer Necati Derya, İstanbul Sanat Magazin ekibinden Recai Oktan ve Kemal Gönüleri ile.

*****

 

 

About Recai Oktan

Sülalede 8 kız torundan sonra ilk erkek torun olarak 04. 06. 1947 tarihinde Adana'da dünyaya geldi. Eğitimini Adana'da (İnkilap İlkokulu, Tepebağ Ortaokulu, Adana Erkek Lisesi) tamamladı. Adana Demirspor ve Galatasaray taraftarıdır. Adana'da 2 süreli derginin (Başaranlar, Klas), 1 haftalık gazetenin (Hürsöz), 2 günlük gazetenin (Güney Ekstra, Klas) sahipliğini yaptı.3 evliliğinden 1 oğlu, 1 torunu var. 20 yaşında şekillendirdiği siyasi görüşü hiç değişmedi. 2000 yılında siyasi görüşü , taraftarı olduğu takımlar ve oğlu hariç her şeyi Adana'da bırakıp, gurbete çıktı . 2011 yılından beri Bodrum/Gümüşlük'te yaşıyor, kış mevsimini İstanbul'da, festivalleri Adana'da geçiriyor. Beyni ve kalbi Adana'dan asla kopmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.