Sevginiz,Tüketen Sevgi Türü mü

‘’HARCAYARAK TÜKETEN SEVGİ

TÜRÜ MÜ SİZİN SEVGİNİZ? ’’

Perihan Koca Yazdı

 

Değerli Dostlarım hepimizin yüreğinde; az, çok, eşit, yoğun, sınırlı, belirli, belirsiz, mistik, ilahi, maddi, manevi… Vb gibi tanımlarla sıralayabileceğimiz sevgisi ve sevmeye ilgisi vardır. Evrimleşerek günümüze kadar gelen ve tek değişmeyen şey sevgi iken, şekil değiştirerek yeni bir sevgi türü oluştuğu kanısındayım.

Öncelikle sevmeyi seviyorum ve siz değerli dostlarımın da sevmeyi sevdiğinize inanıyorum.

Aşağıda uzunca tanımına yer vereceğim Sevgi Türüne bir yenisini ekliyorum yüce gönüllerinizin ve yüreğinizdeki sevgilerinizin izniyle…

Not: Lev Nikolayeviç TOLSTOY’un ‘’Gençlik Yılları’’ Adlı kitabında yer alan Üç Sevgi Türü:

1) GÜZEL SEVGİ; Güzelliğe duyulan sevgidir, bu duygunun kendisi ya da dile getiriliş biçimidir. Böylesi sevenler için, sevdikleri kimse ancak, algılanışından ya da dile getirilişinden haz duydukları bu sevgiyi uyandırabildikleri oranda sevilmeye değerdir… Bunlar sevgilerini sık sık değiştirirler, çünkü başlıca amaçları bu hoş duyguyu kesintisiz duyabilmektir.

2) ÖZVERİLİ SEVGİ; Sevilen için iyi mi kötümü olduğuna bakmaksızın, kendini onun uğruna feda etmeye duyulan sevgidir. ” Onu nasıl sevdiğimi tüm dünyaya kanıtlamak için katlanamayacağım şey yoktur.” Böyle seven insanlar, hiçbir zaman sevildiklerine inanmalar… Ve her zaman sevgileriyle övünürler, titiz, kıskanç ve kuşkucudurlar. Hatta onları kurtarmak için tehlikeli bir duruma düşsünler, onları avutmak için mutsuz olsunlar, onlara doğru yolu gösterme fırsatı ellerine geçer diye kötü yola düşsünler isterler.

3) ETKİN SEVGİ; Sevilen kişinin bütün gereksinimlerini, dileklerini, kaprislerini hatta utanç verici isteklerini yerine getirmeye yönelik bir sevgidir. Böyle seven insanlar yaşamları boyunca severler ve sevdikçe sevdiklerini daha iyi tanırlar, tanıdıkça onları sevmeleri, yani dileklerini yerine getirmeleri kolaylaşır… Sevgilerinde karşılık ararlar, yani sevilmeyi isterler, dahası bu konuda kendilerini aldatırlar ve sevildiklerine inanırlar, seviliyorlarsa eğer mutlu olurlar, ama sevilmeseler de sevmeyi sürdürürler, sevdiklerinin yalnızca mutlu olmasını dilemekle kalmazlar, ellerindeki maddi manevi, büyük küçük her türlü olanağını seferber ederek, sevdiklerinin mutlu olması için çabalarlar.”

Yaşadığımız günümüzde her birimizin adını koymada zorlandığı, mutlulukla olduğu kadar hüsranla yaşadığı, şaşkınlıkla sorguladığı, hatta farkına bile varmadan maruz kaldığı (Adını Harcayan Sevgi olarak gördüğüm ve koyduğum) bir sevgi türünden bahsetmek isterim.

4) ‘’HARCAYAN SEVGİ; İlimde, Ailede, Sanatta, Bilimde, Dostlukta, Doğada, Siyasette, İş dünyasında, yani yüreğinizin eriştiği her şeyde gönlümüzle dokunduğumuz sevgimizi yaşarken isteyerek, istemeden, bilerek, bilmeden harcarız sevdiklerimizi. Bu tür sevgilerde her gün bir yaprak koparır gibi sevdiklerimizden alırız. Özünde Sevgiyle uzanan bu elimiz yaprakları koparırken niyeti sevgi olsa da tüketir hızla sevdiklerimizin yeşermişliğini, yüreğini.
Günümüze baktığımızda genel mutsuzluğun, güvensizliğin arkasında yatan nedenlerden biri olan bu hastalıklı sevgi türünün siyasetten ekonomiye, genelden özele doğru yaygınlaşarak farkına varmadan kanıksandığını görüyorum.

Değerli dostlarım Sevgimizin türünü gözden geçirerek, sevdiklerimizi harcayarak tüketen sevgiyle değil, biriktirerek, çoğaltarak yüreğimizle sarılacağımız, ruhumuzla dokunacağımız, gönlümüzle ağırlayacağımız güzellikte yaygın sevgiler diliyor, bir sonraki sohbetimizde buluşmak, kavuşmak üzere güzelliklerle çoğalan sevgimle selamlarken dost gönüllerinizi, sevginin türlerinden alıntı yaparak atıfta bulunduğum açıklamayı ekliyorum.

Yüreğinizdeki Sevgiyi biriktiren güzelliklerle çoğalın, sanatla kalın diyor, Söz ve müziği bana ait bir şarkım ”Her gün beni arıyordu” ile birlikte İnternet üzerinden de ulaşacağınız ‘’Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan alıntı bir şiirimle veda ederken CUMHURİYET BAYRAMIMIZI Kutluyorum. Perihan KOCA 24.10.18 Kadıköy

*****

Her gün beni arıyordu Şarkısını dinlemek için TIKLAYINIZ

*****

SEN SANA SÖYLE

DİNLE KALBİNİ BUL EN DERİNİNDE
NELER SÖYLÜYOR BAK SANA İÇERDE
DÜĞÜMLENMİŞ SÖZLER SESSİZLİĞİNDE
DUY GÖNÜL DİLİYLE SEN SANA SÖYLE

AYNAYA BAKTIĞIN YÜZÜNDE KİM VAR
ARDINA SAKLANAN CİSMİN BİR DUVAR
RUHUNU DOLDURMUŞ HEP BOŞ ODALAR
GÖR GÖNÜL GÖZÜYLE SEN SANA SÖYLE

ARAMA UZAKTA NEDENDİR DİYE
YALNIZLIK KONUŞUR BİLSEN Kİ NİYE
VEFASIZ DOST OLMUŞ SİNMİŞ SİNEYE
SOR GÖNÜL SÖZÜYLE SEN SANA SÖYLE

BEKLERSİN KAPINI BİRİSİ AÇSIN
SUSMASIN TELEFON SADECE ÇALSIN
GELENİ KÜSTÜRÜP GEÇMİŞ ARARSIN
SAR GÖNÜL ELİYLE SEN SANA SÖYLE

PERİHAN KOCA 24 KASIM 2014 KADIKÖY

perihankoca.com , sanatinrenkleri.com ,

Perihan_koca@hotmail.com,

perihankoca9@gmail.com, facebook , Instagram ve diğer…

*****

About Perihan Koca

One thought on “Sevginiz,Tüketen Sevgi Türü mü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.