Vorras/ Mirasçılar Çağdaş poster tasarımları

İran’lı sanatçılardan Bant Mag Havuz’da

Vorras/ Mirasçılar- Çağdaş poster tasarımları

Haber ve Fotograflar: Nihal Güres

Bant Mag Havuz , yeni yıldaki ilk sergisini farklı nesillere İranlı grafik sanatçılara ait çağdaş poster tasarımları ile açtı.
Farsça tipografinin cazibesini günümüze taşıyabilen bir kuşağın hikayesini anlatan sergi 27 ocak- 8 Şubat tarihleri arasında görülebilecek .. Serginin küratörlügünü Abusaeed Eskandari yapıyor.

Studio Pul işbirliği ile açılan sergi öncesinde özel bir panel düzenlendi.

‘120 yıl önce Mirza Reza Kalhor ( 1829-1892) nestalik Kaligrafi stilini litografiye ( taş baskı) uygun kullanmaya başladığında, belki de bilinçli olmadan , iniş çıkışlarla ilerleyecek bir akımın temellerini attı. Böylece yıllar geçmesine rağmen hala İran grafik tasarımının gündeminde olan ve İran çağdaş tasarımcılarının en önemli uğraşı haline gelen Farsi tipografinin doğuşuna sebebiyet verdi.”

Son yirmi yılda bazı grafik sanatçıların çabalarıyla Farsi yazı toplumun gözünde sekülerlesti ve çağdaş ihtiyaçları karsilayabilen bir yazı haline geldi. Bugün hat sanatçıları ile karşılastırdığımızda , çağdaş dönem tasarımcıları Farsi yazının sadık mirasçılarıdır.

Serginin afişini tasarlayan sanatçı Amir Jamshidi (Studio Pul ) 10 yıldır Türkiye’de yaşadığını belirtti.
İran’da sosyal medya kullanımında bazı sıkıntılar olduğunu belirtti. Burada da oluyor ama orada daha fazla dedi. Türkiye’de yaşamaktan çok mutlu olduğunu söyledi. İranlı kadınlar başörtüsü takmamak için saçlarını kazıtıyorlar, değil mi , diye sordum. Polis sorarsa , kemoterapi görüyoruz diye cevap veriyorlarmış.

İranlı dostlarımız ülkemizi çok seviyorlar  ve sık sık ziyarete geliyorlar. Derin bir İran kültürü var ve biz onlarla beraber olmaktan çok mutlu oluyoruz.

Komşularımızla ne kadar çok dost olsak o kadar iyi. Aynı Coğrafyanın insanlarıyız. Sergi de çok güzeldi, Kaligrafik tasarımları eşsiz ve cok ilham vericiydi.

8 Şubat’a kadar hem sergiyi gezebilir, hem Kadıköy’ün farklı atmosferini koklayabilir hem de Bant Mag Havuz binasında keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Bant Mag Havuz, Kadife sokak 26 / Kadıköy

*****

About Kemal Gönüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.