Nezaket Ekici’nin gösterisi ilgi çekti

Tarabya KA 1. Kültür ve Sanat Festivali

Nezaket Ekici’nin gösterisi ilgi çekti

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

  • Nezaket Ekici’ nin ‘ Dal non- finito al finito , adli performansının prömiyer gösterisi en ilgi çeken etkinliklerden biri oldu.

Tarabya kültür Akademisi 1. KÜLTÜR ve sanat festivali 30/06/2018 de Goethe Institut İstanbul katkılarıyla Tarabya Alman Kültür Merkezinin bahçesinde düzenlendi.

Tarabya Kültür Akademisi tüm sanat alanlarından sanatçılara açık bir rezidans programıdır.

2012 yılında Almanya Federal Meclisi‘ nin girişimiyle kurulmuştur ve Türkiye ile Almanya arasında sanatsal alışverişi desteklemektedir.
Program kapsamında yılda yaklaşık 20 sanatçı , Alman büyükelçisinin yazlık rezidansı arazisinde yer alan konutlarda konaklama, çalışma ve Türkiye’deki sanat çevreleri ile ilişkiye geçme imkanına sahip oluyor. Rezidans programı Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından yürütülüyor. Programın küratörlügünü Goethe İnstitute yapıyor.

Altı yıl önce ilk konuk gelmesinden bu yana 70 i aşkın önemli sanatçı Kültür Akademisinde projeler üzerinde çalıştı. 2018 / 2019 dönemi için ilk kez Almanya’da yaşayan sanatçılara açık çağrı yapıldı. Beş kişiden oluşan bağımsız jüri burs kazanan sanatçıları belirledi.

Bu kapsamda saat 16.00 da başlayan Almanya İstanbul Başkonsolosu Dr. Georg Birgelen‘ in açılış konuşmasından sonra sanatsal program ve atölyeler izlenime açıldı.

Çeşitli okuma atölyeleri, şiir atölyeleri , caz konserleri ile devam eden etkinlik yaz sineması ile 23.00 de son buldu.

Nezaket Ekici‘ nin ‘ Dal non- finito al finito , adli performansının prömiyer gösterisi en ilgi çeken etkinliklerden biriydi. Nezaket Ekici bir sanat türü olarak heykelin izlerinin peşine düşüyor. ‘ Non finito‘( tamamlanmamış) sanat tarihi içinde yerleşik bir kavramdır. Michelangelo tarafından kullanıldı ve August Rodin onu yerleşik bir üslup aracı olarak kullandı. ‘İster maddi kaynak yetersizliğinden olsun, isterse de bilinçli şekilde üslup aracı olarak kullanılsın: Heykellerin bitmemiş olmasi izleyicide çeşitli duygular uyandırır ‘

Nezaket Ekici‘ performansında bu duyguların izini sürüyor. Bunu yaparken çamuru sekillendiriyor, çeşitli parçalar oluşturuyor, bunları biraraya getiriyor ve yeni tamamlanmamış bir heykel yaratıyor.

Nezaket Ekici , üç yaşında iken ailesi ile Almanya’ya göç ediyor. Münih güzel sanatlar Akademisinde heykeltraslik eğitimi alıyor. Marina Abramoviç‘ in öğrencisi oluyor. Sanatsal performansının ağırlık noktasını, performans ve video enstalasyonlari oluşturmaktadır. İşlerinde toplumsal cinsiyet, din, Türk -Alman kimliği , sanat tarihi ve mimari gibi konulara odaklanan sanatçı Berlin ve Stuttgart” ta yaşamaktadır.

Nezaket Ekici 200 den fazla farklı performansını , yerleştirme ve islerini dört kıtada 50 den fazla ülkede, 150 den fazla kentte , çeşitli müzeler, galeriler ve bienallerde sergilemektedir. Çok sayıda ödüle sahip olan sanatçı en son olarak Roma Alman Akademisi Villa Massimo’ nun Roma ödülüne layık görüldü. ( 2016-17)

Nezaket Ekici aralık 2013 – Ekim 2014 tarihlerinde Tarabya Kültür Akademisinde konuk sanatçı olarak İstanbul’da bulundu.

Stüdyo ziyareti / Resim, Baskı Grafiği dalında Funda Özgünaydın‘ın Human Animals-Insanhayvan konulu eserleri Kış bahçesinde izleyenlerle buluştu. Berlin ve İstanbul’da yaşayan ve çalışan sanatçı Funda Özgünaydın‘ın çalışmalarının en belirgin özelliği varolan toplum yapılarına ve yaşam döngülerine eleştirel bakışı. Özgünaydın insanın Varoluşunu ve modern toplumla ve doğayla ilişkisini ele alıyor.

İnsanlar farklı toplumsal gruplar içinde nasıl davranıyor bu gruplar insanlar arası ilişkileri nasıl etkiliyor? Funda Özgünaydın resimlerinde ve baskı grafiklerinde özneler – genellikle yarı insan, yarı hayvan hibrid varliklar- üzerinden yaşam döngülerinin olmazsa olmaz dinamiğini yansıtıyor. Bunu yaparken bir yandan arşiv malzemeleri kullanarak ve bunları yabancilaştirarak geçmiş ve gelecek arasındaki bağlantılarla , diğer yandan da insanın hayvani yönü ve bilincaltiyla oynuyor.

Rezidansın bahçesinde saklanmış ve dağılmış atölyelerde devam  etkinlikler saat 20.00/ 21.30 arasında kokteyl ile devam etti. Dj Harun Tekin , sanatçıları ve misafirleri coşturdu.

1. Kültür ve sanat festivali izleyenler ve konuk sanatçılar  için muhteşem bir şölene dönüştü. Kültür ve sanat farklı toplumları birleştirebilmek için çok değerli bir anahtar.

*****

About Kemal Gönüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.