Gökhan Anlagan anısına sergi

Gökhan Anlagan anısına sergi

Haber : Nihal Güres

Fotograflar:Nihal Güres-Nusret İlbay

Sergi koordinatörlüğünü Prof. Dr. Kıymet Giray‘ın yaptığı Gökhan Anlagan anma sergisi , İstanbul Ziraat Bankası Tünel sanat galerisi‘nde açıldı.

Yıllar önce Ankara’da Ankara Emlak Bankası sanat galerisi ve Vakko sanat galerilerinde Gökhan Anlagan sergileri açtığını ifade eden Prof. Dr. Kıymet Giray, sanatçı ile ilgili olarak şöyle söylüyor; “Şaşıracak, anımsayacak ve çok beğenerek izleyeceksiniz bu güzel ve anlamlı sergiyi, sergimize bekliyoruz. Sevgili eşi Hülya ve oğlu Fikret Anlagan’a sanatçımızın eserlerini saygı ve sevgi ile korudukları ve sergilenmesi için özen gösterdikleri titizlik için şükran borçluyuz.”

1943 Malatya doğumlu olan Gökhan Anlagan, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümünü bitirdi.1969- 1973 yılları arasında M.E.B nin açtığı sınavı kazanarak Paris’te mesleki ihtisas çalışmalarını gerçekleştirdi.

1973 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümüne asistan olarak atandı. 1994 Doçent oldu.

1999 Profesör oldu.Ayni kurumda ( M.S.Ü) öğretim üyeliğine devam etti.

2004 İstanbul’da vefat etmiştir. Yurt içi ve yurt dışında pek çok koleksiyonlarda yer almaktadır.

Sanatçının arkadaşları, öğrencileri sergiyi izlerken , anılarını yadettiler. Devrim Erbil , Yusuf Taktak, Yalçın Karayağız, Tülin Onat, Nilgün Ttüzüntürk ve daha pek çok dostu sergide hazır bulundu ve oğlu Fikret Anlagan ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.

İlk sergilerini düzenlemiş olan Kare Sanat Galerisi Fatoş Saka da “Ne kadar kibar bir insandı, bilgi ve Zerafet doluydu, defalarca sergilerini açtım, düzenledim” diye duygularını ifade etti.

Gökhan Anlagan için çok daha kâpsamlı bir Serginin Tophane-i Amire‘de açılması düşünülüyor.

29 Ocak‘ta açılan Gökhan Anlagan Resim Sergisi 16 Şubat‘a kadar Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi‘nde Sanatseverlerin izlenimine açık olacak.

*****

About Kemal Gönüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.