Medipol Üniversitesi TGC Basın Müzesi’ni ziyaret etti

Medipol Üniversitesi

TGC Basın Müzesi’ni ziyaret etti

Haber : Necati Mumay

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 1984-1988 yılları arasında restore edilip 9 Mayıs 1988 tarihinde hizmete açılan Çemberlitaş’taki Basın Müzesi’ne üniversitelerin gazetecilik bölümü öğrencilerinin ziyaretleri ve ilgileri sürüyor.

Son olarak Medipol Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencileri öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Esra Oğuzhan Yeşilova gözetiminde Basın Müzesi‘ni ziyaret ettiler.

Öğrenciler, Müze’nin tarihçesi, anı eşyaları, baskı makineleri ve kütüphanesi hakkında bilgi aldılar.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, İstanbul’da Çemberlitaş’taki tarihi bir binada hizmet veren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne bağlı bir müzedir. Türkiye’nin ilk, dünyanın dördüncü basın müzesidir.

TGC Basın Müzesi’nde basına emeği geçmiş kişilerin anı eşyaları, fotoğrafları, yağlı boya tabloları, hobileri sergileniyor. Müze ayrıca basın teknolojisi ve teknoloji ile üretilen eserleri bünyesinde barındırmasıyla dünyadaki sayılı müzeler arasında yer alıyor.

Basın Müzesi, basın teknolojisinin başlangıçtan günümüze değişimini gözler önüne seriyor. Müzede Türkiye’deki ilk basım olayı olarak bilinen 1729’da İbrahim Müteferrika’nın kurmuş olduğu matbaanın maketi ve bastığı örnekler, taşbaskı, düz baskı makinesi, rotatif, giyotin ve çeşitli dönemleri yansıtan baskı makineleri yer alıyor.

Türk gazetecilik tarihinin başlangıcı olan 1828 tarihli Vakayi-i Mısriye gazetesi ile basın tarihinin ilk basamaklarını anlatan belgeler ve gazeteler, 2. Meşrutiyet’le birlikte gerçekleşen basın patlaması, Meclisin açılışı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, Latin harflerine geçiş ve günümüze kadar ki süreci içeren belgeler, fotoğraflar da Basın Müzesi’nde bulunuyor.

6 Nisan 1909’da Galata Köprüsü üzerinde katledilen ilk gazeteciden günümüze kadar öldürülen gazetecilerin fotoğrafları, “Öldürülen Gazeteciler” bölümünde yer alıyor.

Ücretsiz olarak gezilen Müze’de 30.000‘i aşkın kitap barındıran bir de Kütüphane bulunuyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi

Adres : Divanyolu Caddesi No:84 Çemberlitaş

*****

About Necati Mumay

Siirt'te doğan Naceti Mumay; Siirt ESE mezunu. Gazeteciliğe 1963 yılında yerel medyada başladı., 1986’de ulusal medyaya geçiş yaparak Türk Haberler Ajansı (THA), Günaydın, Milliyet, Cumhuriyet, Sabah ve Akşam gazetelerinde çalıştı. İki oğlu ve bir torunu da gazeteci olan Mumay, halen İstanbul Sanat Magazin, İstanbul Flaş, Vatan, Son Söz gazetesi, Pervin Özen Art ve Magazin Duayeni haber sitesi gibi yayın organlarına kültür sanat haberleri yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.