Birsen Yurtdaş & ‘DANS VE KADIN’

Birsen Yurtdaş & ‘DANS VE KADIN’

Haber ve Fotoğraflar: Necati MUMAY

Deneyimli resim sanatçısı Birsen Yurtdaş, ‘Dans ve Kadın’ isimli ikinci kişisel sergisi ile sanatseverlerin karşısına çıktı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Müzesi’nde düzenlenen serginin açılış kokteyline çok sayıda davetli sanatçı ve sanatsever katıldı. Açılışta yapılan canlı müzik resitali sanatseverlerden alkış aldı…

Basın Müzesinin ikinci katında yer alan salonda açılan Birsen Yurtdaş sergisindeki tablolar, kadının içsel dünyasındaki başkaldırıyı kırmızı ağırlıklı renk armonisiyle yansıtılıyor. Sanatçı, vurmalı müzik aletlerini tuval olarak kullanarak bir yenilik getirmiş. Birsen aynı zamanda şair…

Serginin sunumunda bize açıklamada bulunan Birsen Yurttaş, tablolarının hareketli kadın motiflerinden oluştuğunu anlatarak bu nedenle sergiye ‘Dans ve Kadın’ adını verdiğini dile getirdi. Yurtdaş, özetle şunları söyledi:

DANS VE KADIN…

“Dans ruhun bedenle bütünleşerek, severek yaptığı, insan ruhunu yansıtan ve bunun beden diliyle anlatımıdır. Daha sonrasında Resim, Şiir, Edebiyat ve en son Tiyatro gelir. Her toplum dansı kendi kültürüyle yoğurarak şekillendirir ve her kültürün bir beden kültürü vardır. Yaşam özelliklerini yansıtmada dansın hiç de göz ardı edilemeyecek katkısı olduğu gayet doğaldır ve toplumun bedenle ruh arasındaki bakış açısını bire bir yansıtır. Dans tüm duyguların anlatımı, zaman zaman da toplumsal bir tepki dilidir. Acıları, hüznü savaşı, barışı ve coşkuyu anlatan bedensel bir sanattır. Kadın ve dans, kadının estetik güzelliğinin duygularının yaşamının en güzel şekilde ifade eden beden diliyle anlatımıdır”

Serginin 9 Kasım akşamına kadar izlenime açık tutulacağı bildirildi.

Adres: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Müzesi, Divanyolu Caddesi No: 84 Çemberlitaş-Fatih/İstanbul…

*****

About Necati Mumay

Siirt'te doğan Naceti Mumay; Siirt ESE mezunu. Gazeteciliğe 1963 yılında yerel medyada başladı., 1986’de ulusal medyaya geçiş yaparak Türk Haberler Ajansı (THA), Günaydın, Milliyet, Cumhuriyet, Sabah ve Akşam gazetelerinde çalıştı. İki oğlu ve bir torunu da gazeteci olan Mumay, halen İstanbul Sanat Magazin, İstanbul Flaş, Vatan, Son Söz gazetesi, Pervin Özen Art ve Magazin Duayeni haber sitesi gibi yayın organlarına kültür sanat haberleri yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.