EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

Harika Ören Yazdı.

8 Mart 1857 de ABD’de New York’da dokuma işçileri, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için çalıştıkları tekstil fabrikasında grev yaparlar. Polis barikat kurar, işçilere saldırır. Fabrikada bu sırada çıkan yangında çoğu kadın 129 kişi, kilitli kapılar ardında kalarak hayatını kaybeder.

Clara Zetkin (Alman Sosyalist Partisinden) 53 sene sonra 27 ağustos 1910 yılında, Danimarka’nın Kopenhag kentinde yapılan Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda bir öneride bulunur.  Dünya Emekçi  Kadınlar Günü  önerisi oybirliğiyle kabul edilir. Internatıonal Women’s Day’in bir sonra ki kongrede, kutlanma tarihi 8 Mart  olarak kesinleşir. Türkiye Cumhuriyeti 1921’de bu günü kutlamaya başlar ve 1984’den beri  kutlanır. Gün ‘’Emekçi Kadınlar’’ günü iken ‘’Dünya Kadınlar Günü’’ olur. İyi  de olur. Çünkü bugün her kadın artık EMEKÇİ KADIN’dır.

Mart 2018 ve 159 sene önce  başlayan yangının ateşi sönmeden biçim değiştirerek, harlanarak  yanmaktadır.  Kadınlar belli ki meleklerin yardımıyla kor ateşten bir yolda yürümektedirler.

Dünyadaki işlerin %66 sını kadınlar yapar ama dünyadaki toplam gelirin %10 una; dünyadaki mal varlığının ise sadece %1 ine sahiptirler.  Erkekler ise işlerin %34 ünü yapar ama  gel gör ki  toplam gelirin %90’nına sahiptirler. Toplam mal varlığının da % 99’ una. Sizlere Birleşmiş Milletlerin bir araştırmasını sundum.

Kadın, şevkatle büyütür, tüm gücünü tüketir, koşulsuz sevgisini sunar.  Hem evde, hem işte çalışır. Zaman, mekan gözetmez.  Her durumda fedakarlık kadından beklenir.  Sonra ne olur?  Elinden su iç, koynuna al, üzerinde maddi manevi baskı kur, özgürlüğünü kısıtla! Fuhuşa sürükle, ensest ilişkiye zorla, parasını elinden al, onuruyla oyna, şiddet uygula, döv! Yetmedi öldür. Töre de! Namusum de! Sebep ? Minareyi çalan kılıfını hazırlar.

Kadın; evlat, anne, sevgili, eş, yoldaş, arkadaş ama kanunen kazandığı tüm haklara rağmen korumasız…  Alınan önlemler yetersiz. Acı ama gerçek. Devlet kadını koruyamıyor.

8 Mart kadınlar Günü, her gün bir kadın öldürülmediğinde, her gün yüzlerce kadın şiddete uğramadığında  kutlu olacak. Kadınlar üzerlerinden politika yapılmadığında, kıyafetlerine karışılmadığında, mahalle baskısında kalmadığında kutlu olacak. Kadın nasıl, kaç çocuk doğuracağına, kendi karar verdiğinde  kutlu olacak. Savaş ve soykırımlarda tacize, tecavüze uğramadığında; doğurduğu çocukların binlercesi her gün açlıktan ölmediğinde; evlatları savaş ve soykırımlarda can vermediğinde; gözünden sakındığı  kız ve oğulları babaları, ağabeyleri, komşuları, amcaları tarafından tecavüze uğramadığında kutlu olacak.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadınlar iyi eğitim şartlarına kavuştuğunda;  savaş makinalarına harcanan paralar, çocuklarının eğitimine aktarıldığında kutlu olacak. Kadınlara iş hayatında yer açıldığında, rahat çalışma olanakları sağlandığında kutlu olacak. Eksik etek değil, insan kabul edildiğinde, iş hayatındaki başarıları göz ardı edilmediğinde  kutlu olacak.

Her siyasi partinin %50 si kadından oluştuğunda kutlu olacak. Dünya işlerinin %66 sını yaparken;  mal  varlığı %1’ in çok çok üstünde olduğunda  kutlu olacak.

Dünya Kadınlar Günü  bugün değil;  kızlar çocuk gelin olmadığında;  kadınlar anıtlara, ağıtlara ölümüyle değil, canlı kanlı başarılarıyla konu olduğunda kutlu olacak. Kadınların ağlamaktan çok gülümseyebildiği yarınlarda; barışta-savaşta en çok zarar gören  olmadığında; özgür haklarını kullanarak, erkeğinin yanında yürüyebildiğinde kutlu olacak.

Biz kadınlar emek ve kişiliğimizin istismar edildiğinin farkındayız. Siyasal ve toplumsal taleplerimiz için yılmadan mücadele ediyoruz. Dünyanın her günü zaten bizim ama bu günü tüm gücümüz ve yeteneklerimizle kutlarken, haklarımıza sonsuza kadar sahip çıkacağımız da bilinsin isterim.

*****

About Kemal Gönüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.