Yeni Yıl Konseri; Gülsin Onay Piyano Resitali

Yeni Yıl Konseri;

Gülsin Onay Piyano Resitali

Haber: Erol Ünal

Dünyaca ünlü piyano virtüözü Gülsin Onay yeni yıl resitaliyle sevenleriyle buluşuyor. Ünlü Türk Piyanisti, Devlet Sanatçısı Gülsin Onay’ın Piyano Resitali “Yeni Yıl Konseri” 30 Aralık 19:00’da Mall of İstanbul MOİ Sahne’de yapılacak.

Programda; 

  • Wolfgang Amadé Mozart Sonat la majör KV 331
    Andante grazioso con variazioni – Menuetto – Alla Turca
  • Ahmed Adnan Saygun Sonatin op.15
    Allegro – Adagio, con moto – Horon (Prestissimo)
  • Ludwig van Beethoven “Ayışığı” Sonatı do diyez minör, op.27 no.2
    Adagio sostenuto – Allegretto – Presto agitato
  • Frédéric Chopin Nokturn mi bemol majör, op.9 no.2

Frédéric Chopin Andante spianato et Grande Polonaise brillante, mi bemol majör Op.22 yer alıyor.

GÜLSİN ONAY Kimdir?

Gülsin Onay 1954’de İstanbulda doğmuştur. Alman bir baba ile Türk bir annenin kızıdır. Anne Gülen Erim piyanist, baba Joachim Reusch ise kemancıdır.   Müzisyen bir aileden gelen Gülsin Onay’ın ilk piyano hocası annesidir. İlk konserini altı a TRT  İstanbul Radyosu’nda verdi. İki yıl Mithat Fenmen ve Ahmet Adnan Saygun tarafından özel eğitim verilerek 12 yaşında Ulvi Cemal Erkin vasıtasıyla harika çocuklar yasasıyla Paris Konservatuarı’na gönderildi. On altı yaşında konservatuarını piyano ve oda müziği dallarında birincilikle bitirdi. Avrupa’da ilk konserini 18 yaşında verdi. Almanyada Hannover Yüksek Müzik Okulu’nda Bernard Ebert ile çalışarak repertuarını ve üslubunu zenginleştirdi.

Hocası Ahmet Adnan Saygun’un Gülsin Onay’a adadığı 2. Piyano Konçertosu ile Stuppner ve Tabakov’un konçertolarının dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan piyanist Gülsin Onay, Dresden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, Philharmonia Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi önemli orkestralarla konserler verdi. Polonya Hükümeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile, 1988″de Boğaziçi ve 2007’da Hacettepe Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ile onurlandırılmıştır. Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin de Sanat Danışmanlığını yapmaktadır.

Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 80 ülkeyi kapsar. Yurtiçi ve dışında pek çok yardım konseri veren Gülsin Onay 2003’da UNICEF Türkiye Milli Komitesi tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçilmiştir. Sanatçıya ayrıca Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası ve Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri Yılın Piyanisti ödülü, 42. İstanbul Müzik Festivali’nin 2014 Onur Ödülü verilmiştir. Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı vardır.

*****

About Erol Ünal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.