Semih Akın Tozlu’dan “Retrospektif Yansımalar”

Semih Akın Tozlu’dan

“Retrospektif Yansımalar”

Haber: Erol Ünal

 

Semih Akın Tozlu “Retrospektif Yansımalar” Sergisi 16 Mart 16:00’da Asay Mimarlık Sergi Salonu – Dr. Mustafa Enver Bey Caddesi No: 34/C Alsancak, İzmir’de açılacak. Yarım asrı aşan sanat hayatını bu ilkelerden ödün vermeden sürdüren Semih Akın Tozlu’nun “Retrospektif Yansımalar” sergisi 29 Mart’a kadar görülebilir.

“Bazen bir çizgiyi, bazen bir harfi, çoğu zaman bir lekeyi ama her zaman bir düşünceyi; yeni ve farklı bir yoruma, bambaşka bir boyuta taşımak…

Hep daha farklı ve çağdaş çizgilerle üretmek.

Yeniliklerden esinlenmek, her seferinde yeni bir şey öğrenmek.

Asla taklitçi olmamak ya da taklitçi olmamayı başarabilmek.”

SEMİH AKIN TOZLU Kimdir?

Semih Akın Tozlu 1943 Giresun doğumlu. İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar Bölümü 1967/68 mezunu. Meslek hayatına okul yıllarında Oğuz Aral’ın Camlı Karikatür Stüdyosu’nda başladı. Burada tanışma ve birlikte çalışma fırsatı bulduğu Oğuz Aral, Tekin Aral, Ferruh Doğum, Semih Balcıoğlu, Eflatun Nuri, Metin Akpınar, Zeki Alasya, Yılmaz Güney gibi isimler sanat hayatının ileriki yıllarını etkileyen ve yönlendiren isimler oldu. Uzun yıllar çeşitli reklam ajanslarında sanat yönetmenliğinin yanı sıra 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Öğretim Üyeliği yaptı. Semih Akın Tozlu 1983 yılından beri halen kurucu ortağı olduğu Reklam Merkezi Ltd. Şti.’nde yöneticilik görevini sürdürmekte. İzmir ve Türkiye’de birçok önemli kuruluşun amblem ve logotype’ında imzası bulunan sanatçı hâlâ üretmeye ve yarışmaya devam ediyor.

LOGO-AMBLEM ÜSTADI

Sanatçı Logo ve Amblem dalında;

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, İstanbul Fenerbahçe Lisesi, İGSAŞ, İstanbul Gübre Sanayi, Edirne Kent, Edirne Kırkpınar, Sakarya Yatırım Holding, Sakarya Yem Sanayi, OYAK, Ordu Y.K., Malatya Kent, Giresun Kent, İzmir Balçova Kaplıcaları, Kocaeli Eğlence Fuarı Amblemi, Türktrade, Bergama Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı, Karadağ Kalkınma Ajansı amblemlerini yarattı.

Ayrıca Hopa Belediyesi Amblemi  (2.’lik ödülü), Belen Kaymakamlığı Amblemi (2.’lik ödülü), Kocaeli Sanayi Fuarı Amblemi (2.’lik ödülü ve mansiyon), ENKA Spor Kulübü Amblemi (3.’lük ödülü ve mansiyon), Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Amblemi (3.’lük ödülü), Fenerbahçe Spor Kulübü 100. Yıl Amblemi (3.’lük ödülü), Cüzzamla Savaş Derneği Amblemi (3.’lük ödülü), Mudurnu Belediyesi Amblemi (mansiyon), Halfeti Belediyesi Amblemi (mansiyon), Van Büyükşehir Belediyesi Amblemi (mansiyon), Teletaş Amblemi (Özel) ödülü aldı.

Sanatçı Afiş dalında;

Spor Toto 1975 Afişi (1.’lik ödülü), Spor Toto 1983  Afişi (2 başarı ödülü ve mansiyon), İnsan Hakları Afişi (1.’lik ödülü), İstanbul Festivali Afişi (3.’lük ödülü), İstanbul Gülhane Şenlikleri Afişi (mansiyon) ödülü aldı.

*****

About Erol Ünal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.