“Kırmızı Yolculuk” sergisi açıldı

Habip Aydoğdu ile

“Kırmızı Yolculuk” sergisi açıldı

Haber: Erol Ünal

Ressam Habip Aydoğdu‘nun son dönem çalışmalarından oluşan “Kırmızı Yolculuk” adlı sergisi Turgutreis Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı.

Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi Kurul Üyesi, Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Kıymet Giray açılışta yaptığı konuşmasında; “Sevgili Bodrumlular, Bodrum’u sevenler ve yolu Bodrum’dan geçenler iyi ki buradasınız, iyi ki hep beraberiz ve iyi ki Habip Aydoğdu’inun sergisinde bu kırmızıların içinde güzel bir akşam geçireceğiz. 1960’lı yıllara isterseniz şöyle bir hep beraber gidelim. Türkiye’nin o günlerini hatırlayalım ve genç bir Tatbiki Güzel Sanatlar mezunu sevgili Habip Aydoğdu’nun açtığı sergileri düşünerek gidelim. Çünkü kırmızılar orada başladı. O yılların kırmızıları daha sert kırmızılardı. Çünkü toplumda çok sert günler yaşamaktaydı. Habip ilk resimleriyle kazandığı markalaşma değerini diyelim yeni moda değimi ile sanatçı olma kimliğini o kırmızı resimlerle gerçekleştirdi. İşte bu Habip Aydoğdu’nun çalışma aşamalarının en başından en sonuna kadar olabildiğince rastlantı, olabildiğince derin bir hayat ortaya koyması anlamına geliyor.” dedi.

Ressam Habip Aydoğdu da; “Teşekkür ediyorum Kıymet Giray’a… Hakikatten heyecanlandım. Saygı duyduğum duyarlılığına. İnandığım, gerçekten donanımlı, hem de çok iyi bir sanatçı, sanat tarihçisi, küratör arkadaşım. Ondan böyle sözler duymak da gerçekten çok hoş, çok teşekkür ederim. Hoş geldiniz, sağ olun.” dedi.

Türk resim sanatı tarihinin önemli isimlerinden, çağdaş Türk resmine büyük katkıları olan Amelie Edgü; “Onun hem galerici hem de sanat koleksiyoneri olarak önemli çalışmaları var. Habip Aydoğdu’yu 30 seneden beri tanıyorum ve Türkiye’de tanığım insan olarak en üst seviyeye gelen bir insandır. Ben 30 sene evvel Beyoğlu’nda rastladım. Aksanat’ta bir sergi vardı. Orada konuştuk ve bir sergi yapmaya karar verdik. İlk resim büyük kocaman bir kargaydı ve o karga uçuyordu. Büyük bir giriş vardı ve o girişe koyduk. Sorduk Habip Aydoğdu’ya ‘Bu karga nereden çıktı?’. Çünkü sonsuzluk. Ben de çok seviyorum kargaları. Bütün sergiler bir tane kargayla açılsın, ama unuttu bunu. Her zaman bir şey söylemek için var Habip. Çok önemli bir ressam. İstanbul Modern Müzesi‘nde onun resimleri var, iyi galerilerde sergi yapıyor. Son olarak burada, Turgutreis’te sergi açacak.. Habip Aydoğdu’ya teşekkür ederim.” dedi.

121 adet eserin yer aldığı sergi 4 Ekim’e kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi‘nde ziyaret edilebilir.

*****

About Erol Ünal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.