Karsanat “Arp ile Mavi Yolculuk”

Karsanat “Arp ile Mavi Yolculuk”

Haber: Erol Ünal

  • Karya Kültür ve Sanat Derneği Karsanat “Arp ile Mavi Yolculuk” 8 Ekim Pazartesi 20:00’de Herodot Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Karya Kültür ve Sanat Derneği Karsanat sezon açılış konserinde bu kez bir ilke yer veriyor. Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek sezon açılış konserinde İpek Mine Sonakın (Arp), Aslıhan And (Flüt), Çağlayan Çetin (Viyolonsel) Esen Demirci (Mezzosoprano) çok renkli programla bir araya geliyor.

Arp sanatçısı İpek Mine Sonakın verecekleri konseri şu sözlerle dile getiriyor; “Bu konserde mitolojik bir imgesi olan “Arp” ile farklı zamanlara, duygulara, düşüncelere yelken açtığımız müzikal bir yolculuk yapacağız; tarih, doğa ve sanatın iç içe geçtiği Bodrum’dan yol alacağız maviliklere… Tüketilen değil, kültürüne doğasına, tarihine sahip çıkılan bir Bodrum düşleyerek “Zindan karanlığını hürriyet mavisine dönüştürmüş” Halikarnas Balıkçısı’na ve dostlarına adıyoruz bu konseri. Müzik ile buluşsun bu güzel insanların imgeleri…”

İPEK MİNE SONAKIN (arp)

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Arp ve Kompozisyon Bölümlerinden mezun oldu. Cenevre Konservatuarı Arp Bölümü “Perfectionnement” programını tamamladı. Aynı dönemde Paris’de Pierre Jamet ile çalıştı. 2000-2002 yılları arasında Paris ve Orléans Konservatuvarında “Müzikal Formasyon” alanında çalışmalar yaptı. 2006’da Aydın Büke ile yazdığı “Müziği Yaratanlar-Barok Dönem” adlı müzik tarihi kitabı yayınlandı. Birçok çağdaş müzik etkinliğine katıldı ve kendisi için yazılmış arp müziklerinin ilk seslendirmesini gerçekleştirdi. Besteleri birçok müzisyen ve orkestra tarafından çalındı. İpek Mine Sonakın halen Devlet Konservatuarı Arp ve Teori Sanat Dallarında Sanatçı Öğretim Görevlisi, Diskant Ensemble Istanbul’un kurucu üyesi ve Borusan Filarmoni Orkestrası’nın solo arpçısıdır.

ASLIHAN AND (flüt)

1987 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan italyan flütist Vieri Bottazzini’nin sınıfından mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini Almanya’da Prof. Jürgen Franz ile Hochschule für Musik und Theater Hamburg’da tamamladı. Dünya tarihinin en önemli flütistlerinden biri olarak kabul edilen Sir James Galway’in 2013 yılında İsviçre’de düzenlenen Uluslararası Flüt Festivali’nde Rising Star seçilerek festival kapsamında İsviçre ve Almanya’da birçok solo konser verdi. Festival’deki başarılarından dolayı Sir James Galway tarafından altın flüt ağızlığı ile ödüllendirildi. All Flutes Chamber Orchestra oda müziği grubu ile Amerikan Flütçüler Birliği’nin (NFA) açılış gala konserini veren Aslıhan And, İngiliz Flütçüler Birliği (BFS), İtalya FALAUT Festivali’nde konserler verdi. 2014 yılında Almanya’da düzenlenen “Yeni Konser Konseptleri” yarışmasında kendi projesiyle birincilik, Türkiye’de düzenlenen 2. Ulusal Cahit Koparal Flüt Yarışması’nda 3.’lük ve En İyi Türk Bestesi Yorumu ödülü, 10. Uluslararası Mimar Sinan “Genç Müzisyenler Yarışması’nda flüt dalında birincilik ödülü kazandı. Kuzey Almanya Radyo Senfoni Orkestrası (North German Radio Symphony Orchestra), İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nda misafir sanatçı olarak görev aldı. 2015 Aralık ayında Hamburg Elbphilarmonie’nin genç yeteneklere ayırdığı “Teatime Classics” konser serisine seçildi ve Hamburg’un seçkin konser salonlarından biri olan Laeiszhalle’de solo resital verdi. Aslıhan And 2016 Mayıs ayından beri İstanbul Devlet Opera ve Bale’sinin solo flutistliğini üstlenmekte olup, aynı zamanda Devlet Konservatuvarı’nda Öğretim Görevlisi olarak ders vermektedir.

ÇAĞLAYAN ÇETİN (viyolonsel)

1985 Edirne doğumlu sanatçı viyolonsel çalışmalarına 1996’da Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda başladı. 1999’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Prof. Reşit Erzin’in sınıfına kabul edilen sanatçı 2006’da mezun oldu. 2009’da aynı üniversitenin Yüksek Lisans programını bitirdi. Çalışmalarına “Trio Libero” üyesi olarak devam eden sanatçı “Orkestra’Sion”un viyolonsel grup şefliğini yapmaktadır. Bununla birlikte “Diskant Ensemble İstanbul”un üyesidir.

 ESEN DEMİRCİ DEVECİ (mezzosoprano)

1984 İstanbul doğumlu sanatçı 2000-2003 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Yarı Zamanlı Müzikal Bölümde eğitim gördü. 2002-2008 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Opera Bölümünde Prof. Güzin Gürel sınıfında Lisans eğimi yaptı. 2009’da 11. Siemens Opera Yarışmasında Birincilik Ödülü, 12. Ulusal Genç Solist Yarışmasında Mansiyon Ödülü, Sedat Gürel-Güzin Gürel Bilim ve Sanat Vakfı Lied Yarışmasında Mansiyon Ödülü kazandı. 2009 – 2010 yıllarında Karlsruhe Operası’nda Hanselund Gretel, Cyrano de Bergerac, Euryanthe oyunlarında, 2010-2011-2012 yıllarında Nürnberg Operası’nda Carmen, Carmen Ballet, Madame Butterfly, Die Tote Stadt, Der Ferne Klang, Tosca, Elektra oyunlarında değişik rolleri seslendirdi. 2012-2013 yıllarında ise Uluslararası İstanbul Opera Festivalinde A.Vivaldi’ninYıldırım Beyazıt (Bajazet) Operası’nda Irene rolünü seslendirdi.

KARSANAT – Karya Kültür ve Sanat Derneği 

Karya Kültür ve Sanat Derneği Karsanat Bodrum yarımadası ve çevresinde yaşayan yerli ve yabancı sanatçıları, sanata gönül verenleri, çocuk ve gençlerimizi bir kültür ve sanat çatısı altında toplamak ve onlara hizmet götürmek amacıyla 2008 yılında kuruldu. Dernek “Karsanat Müzik ve Şan Stüdyosu”nda uzman sanatçı/eğitmen kadrosuyla Bodrum ve çevresinde yaşayan çocuk ve gençlerimize, konservatuar yarı zamanlı eğitimine eşdeğer müzik ve şan eğitimi veriyor. Kış sezonunda ayda bir düzenlediği Klasik Müzik konser etkinlikleri ile ülkemizde yetişmiş değerli sanatçılarımızın yanı sıra, uluslar arası genç sanatçıları da konuk ederek Bodrumlu sanatseverlere müzik ziyafeti veriyor. Dernek bünyesinde kurulan “Karya Barok Topluluğu” ile ve yerli ve yabancı grupların konuk edildiği “Barok Festivali”ni antik beldelerimizde düzenleyerek Kültür Turizmine katkı sağlıyor. Bu etkinlikler yaklaşık dokuz yıldır aralıksız sürmektedir. Kurucularının arasında Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Opera Sanatçısı Gülderen Erdoğmuş, Piyanist ve Besteci Nihan A.Simpson bulunmaktadır. Derneğin başkanlığını Mezzosoprano Esen Demirci Deveci yapmaktadır.

*****

About Kemal Gönüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.