Gümüşlük Müzik Festivali Başlıyor

15. Uluslararası Gümüşlük

Klasik Müzik Festivali Başlıyor

Haber: Erol Ünal

15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 10 Ağustos Cuma(Bugün) saat 21.15‘te Antik Taş Ocağı’nda  gerçekleşecek Alexander Markov & Gülsin Onay açılış konseriyle başlayacak.

Alexander Markov (keman/violin) Gülsin Onay (piyano/piano) açılış konserinde program;

  •  Ludwig Van Beethoven – Violin Sonata no.5, Op.24 “Spring” I  Allegro, II  Adagio molto espressivo, III  Scherzo: Allegro molto,, IV Rondo: Allegro ma non troppo
  • Ahmed Adnan Saygun – Suite, Op.33 (1956) I Prelude, II Horon
  • Nıcolaı Paganını – Excerpts from Caprices, Op.1
  • Frederic Chopin – Nocturne Op. 9, no. 2
  • Franz Liszt – Grande Marche du Sultan Abdul Medjid-Khan
  • Johannes Brahms – Violin Sonata, no.3, Op.108 I Allegro, II Adagio, III Un poco presto e con sentimento, IV Presto agitato

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, AB’nin EFFE etiketi ile onurlandırdığı az sayıdaki festival arasına girmiş olup, klasik müzik dünyasında 15 yıl içinde önemli bir yere gelerek, dünya müzik otoritelerinin yakından tanıdığı ve müzisyenlerce rağbet gören bir festival olma özelliğiyle ülkemizi, tüm dünyada tanıtma misyonunu sürdürmektedir.

Biletler için: biletix.com, Gümüşlük Mahallesi 1120. Sk’daki “Festival Merkezi” gişesi (her gün saat: 10.00-18.00) ve etkinlik öncesi Koyunbaba Fahrettin Altay Sk.’daki “Antik Taş Ocağı” etkinlik mekanı ana gişesinden temin edilebilir.

Alexander Markov

ALEXANDER MARKOV (KEMAN)

Uluslararası üne sahip kemancı Alexander Markov dünyanın en büyüleyici ve çok yönlü müzisyenleri arasında gösterilmektedir. Kariyeri boyunca Lorin Maazel, Charles Dutoit, Christoph Eschenbach, Franz Welser-Möst ve Ivan Fischer gibi şeflerle birlikte sahne alan sanatçı, Martha Argerich ve daha nice müzik dehalarıyla da aynı sahneyi paylaşmıştır. Carnegie Hall’da verdiği en son konserleri kapalı gişe gerçekleşmiştir. Alexander Markov’un 19. yüzyıl romantik virtüöz repertuarı “eşi benzeri bulunmaz” olarak adlandırılmaktadır. 24 eserden oluşan Paganini Caprices serisini tek bir resitalde çalabilen dünyadaki birkaç kemancıdan biri olan Markov, efsanevi yönetmen Bruno Monsaingeon tarafından çekilen ve uluslararası beğeni gören “Keman Sanatı” filminde de yer almıştır. Warner Classics International tarafından tüm dünyada yayımlanan 24 parçalık Paganini Caprices konser kayıtları büyük bir sansasyon yaratmış ve en çok satanlar listesine girmiştir. 2006 yılında Markov’un uzun zamandır merakla beklenen 24 parçalık Paganini Caprices DVD’sinin Warner tarafından yayımlanmasının ardından Amazon’da en çok satan klasik müzik DVD’lerinden biri olmuş, kayıtlar içinde yer alan pek çok eser Markov’un hayranları tarafından YouTube’da paylaşılmış ve milyonlarca kez izlenmiştir.

Gulsin Onay

GÜLSİN ONAY (PİYANO)

Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 80 ülkeyi kapsar. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçının birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir. Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Kendisine 2.piyano konçertosunu ithaf eden hocası Saygun’un, dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır. 2004 yılından bu yana, Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin Sanat Danışmanlığını yapmaktadır.

*****

About Erol Ünal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.