Göbeklitepe Konferansı Bodrum’da Büyük İlgi Gördü

Göbeklitepe Konferansı

Bodrum’da Büyük İlgi Gördü

Haber: Erol Ünal

Fotograflar: Uluç Tezer, Zeynep Aktoğu, Nuran Yüksel

Türkiye’de “Neolitik Dönem Projesi” yayın editörü Arkeolog Nezih Başgelen Bodrum’da “Göbeklitepe-Fırat ile Dicle arasında tarihi yeniden yazdıran Neolitik kazılar ve GÖBEKLİTEPE” başlıklı yoğun ilgi gören bir konferans verdi. Bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören “Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü”nün kurucusu Cenap Tezer onuruna gerçekleştirilen bu konferansta salonun tüm koltukları dolunca katılımcıların bir kısmı merdiven boşlukları ve sahnenin kenarlarına konulan sandalyelere oturmak durumunda kaldı.

TAV Havalimanları ve Bodrum Belediyesinin destekleri ile Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı AKADEMIA “Akademia Vakfı Konferansları” serisi konferanslardan biri olan “Göbeklitepe-Fırat ile Dicle arasında tarihi yeniden yazdıran Neolitik kazılar ve GÖBEKLİTEPE” başlıklı konferans Nezih Başgelen‘in sunumuyla Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Nezih Başgelen bu konferansta Urfa Balıklıgöl’ün hemen üst tarafında Harran Ovası’na hâkim, Nemrut Dağı’nı gören 850 metrelik tepenin üzerinde bir yerleşim merkezi olan, yaklaşık 12 bin yıl önce Fırat ve Dicle nehirleri arasında kalan bölgede insanlık tarihinin en önemli değişimlerinden biri ve tarihin akışını değiştiren keşif olan Göbeklitepe’yi anlattı. Konferans 2 bölüm halinde yapıldı ve 3 saat sürdü. Konferanstan sonra Nezih Başgelen kitaplarını imzaladı.

KONFERANS CENAP TEZER ONURUNA YAPILDI

Etkinlikte Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı AKADEMİA Başkanı Özay Kartal; Cenap Tezer için vakfın hazırladığı teşekkür plaketini oğulları Emrah Tezer ve Uluç Tezer’e takdim etti.

Uluç Tezer yaptığı konuşmada; “Malumunuz babam sağlık problemleri nedeniyle bugün katılamadı. Kendisi bugün burada emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. Bildiğini gibi Göbeklitepe uygarlık tarihini dönüm noktalarından biri… Babam bu konuyla ilgili çok araştırmalar yaptı. Hatta ilk kazı günlerinden bu yana Erdinç Bakla hocamızla beraber yaptı. Yerinde tespitler yaptı, seyahatler gerçekleştirdi, araştırmalar yaptı. Daha sonra Dibeklihan’da Göbeklitepe ile ilgili sergiler gerçekleştirdi. Kendisi bugün sizlerle beraber olmayı çok istedi. Herkese selamlarını iletti.” dedi.

Nezih Başgelen; “Cenap Tezer Anadolu’nun kültür tarihine, etnoğrafyasına, sanatına yönelik kim sıra dışı, çizgi dışı çalışmalar yapıyorsa, birikimleri varsa bu birikimleri deneyimleri Bodrum’la buluşturma konusunda Dibeklihan kapılarını sonuna kadar açmış, desteklemiş bir insandır. Onun için CenapTezer’ı rahatsızlığının onu zorladığı bu dönemde onu onurlandırmak adına bu çalışmayı gerçekleştiriyoruz.” dedi.

CENAP TEZER Kimdir?

1943’de İstanbul Beşiktaşta doğdu. Ailesi Üsküp’ten yurda gelmiş ve İzmir’in Dikili kazasında iskan etmiş. Cenap Tezer Dikili’de Ali Çetinkaya İlkokulunda okula başlamış. Dikili Ortaokulunda tahsiline devam etmiş. Liseyi İzmir Atatürk Lisesinde okumuş. Liseden sonra Yüksek Denizcilik Okulu gitmiş. Ancak bir ay sonra İTÜ sınavlarını kazandığını öğrenince oraya geçmiş. İkinci sınıftan itibaren Petrol Mühendisliği bölümünü seçmiş. Türkiye’de eğitim gören ilk petrol mühendisi olmuş. Yaz aylarında Diyarbakır ve Batman’da staj yapmış. 1966 yılında Batman’da TPAO’da işe başlamış.

1967’da askerliğini istihkam olarak Sapancada 24 ay yapmış. Bu arada evlenmiş, Karşıyaka’ya yerleşmiş. 1969 yılından 1972 yılına kadar İzmir’de yol, su, elektrik (YSE) kamu kurumunda çalışmış. Bu arada kızı Senem dünyaya gelmiş. YSE’den ayrılıp serbest çalışmaya başlamış. İhalelere girip yol, su ve elektrik gibi köy alt yapı inşaatları yapmaya başlamış. 1974 yılında oğlu Emrah doğmuş. 1980’de ikinci evliliğini Mimar Gülay Tezer ile yapıp Bodruma yerleşmiş.

1982 yılında oğlu Uluç doğmuş. Mimar eşiyle birlikte yoğun bir proje ve inşaat faaliyeti içinde girmiş. Bu yoğun uğraşı 25 yıl devam etmiş. 2008’de 90’larda Yakaköyde satın aldıkları 40 dönüme yakın bir arsayı bir kültür ve sanat köyü yapmaya karar verip Dibeklihan’ın kuruluşuna başlamışlar. Yoğurt dibeklerinden esinlenerek köyün ismini “DİBEKLİHAN” koymuşlar. 2009 yılında açılan Dibeklihanda her sanat sezonunda 50’ye yakın sergi açılıyor. Çeşitli kültürel etkinlikler yapılıyor. Muhtelif konferanslar söyleşiler, tiyatro oyunları, konserler, sinema gösterileriler düzenleniyor.

*****

About Erol Ünal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.