Ender Güzey ve “Ateşten Doğan”

Ender Güzey ve “Ateşten Doğan”

Haber: Erol Ünal

 

  • Ender Güzey “Ateşten Doğve an” Duvar Objeleri Sergisi ile Eskişehirli Sanatseverlerle Buluşuyor

‘Bütünsel sanat’ akımının temsilcisi olan Ender Güzey; “Ateşten Doğan” Duvar Objeleri Sergisi ile Eskişehirli sanat severlerle buluşuyor. Sergi 12 Ekim Cuma günü Saat : 18:00’da Eskişehir Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi Sanat Galerisi’nde açılacak. Sergi 28 Ekim tarihine kadar izlenebilecek.

Uygarlığın ateşten doğduğu gerçeğinden yola çıkarak uygarlıkların ve kavramların yarattığı kesişmeleri sanatına yansıtan Ender Güzey; deneysel sanat anlayışına açık uygulamalarını tuvallerden çıkarak maddenin anlam gücüne yüklüyor. Serginin çalışmaları, düşünsel katmanların olgunlaştırdığı uygarlıkların kültleriyle beslenen çağdaş estetik tasalar taşıyan sembolist çalışmalar olarak dikkat çekiyor. Ender Güzey’in Amerika’da Montana Üniversitesi’nde ders verdiği dönemde yaptığı Boğa ve Bizon işlerinden oluşan  “Ateşten Doğan” Sergisi izleyiciyi üç boyutlu anlatımlara götüren heykeller ve malzeme seçkisi ile ilgi uyandırıyor.

Anadolu Medeniyetlerinde çok sık rastlanan, mitolojide en eski tanrı ve mit olan güç ve üretkenliğin sembolü Boğa motifleri Ender Güzey için Zeus’u temsil ediyor.  Zeus dönem dönem Boğa’ya dönüşüyor. Ender Güzey’in semboller ve kültürler arasında kurduğu bağ, çağdaş sanatın kavramlarla, estetik kuramların dönüşümleriyle çözümlenen yapısallığında derin anlamlar yüklenirken olgunun ve bu olguya bağlı olan nesnenin üzerinde tam bir düşünce sistemi yaratmak isteminin sonucu olan yapıtlar yer, zaman ve oluşum değerlerini kapsamına alan süreçler içinde var oluyor.

“ATEŞTEN DOĞAN”IN HİKAYESİ

Ender Güzey 2006 yılının Eylül ayında Montana State University’sine davet edilir.  Sanatçı, Montana’ya ulaştığında kendini büyük yangın zincirlerinin içinde bulur, kent geniş alana yayılan orman yangını ve atmosferi saran yoğun dumanla sarılıdır. Kentin üstüne çöken bu dram Güzey’in ateşten doğan serisine yeni bir boyut katar. Yanan ağaçların küllerini aralayarak kabukları çatlatarak çıkmaya çalışan filizler, yaşamın ateşten doğuşuna tanıklık etmektedir. Güzey’in eserlerinde sıklıkla rastlanan Zeus’un sembolü Boğa’ya, kültürler ve olgular arasında kurduğu bağın yansıması olarak Amerika’nın sembolü olan Buffalo/Bizon da katılır.

ATEŞTEN DOĞAN HAKKINDA

Prof. Dr. Kıymet Giray “Ateşten Doğan” sergisi hakkında; “İnsanın uygarlıkla açıklanan gelişimi “Ateş”ten doğar. Ateş, varlık, var olmak kavramlarına uygarlık, uygar olmak kavramlarını kazandırır. İnsanlık tarihini doğuran ateş, kıvılcımları ve alevleriyle insanlığın  kültür evriminin simgelerini yaratır. Anadolu kültürünün kaynağı olan ateş dünyaya yayılır. Değişen kültürlerin değişmeyen söylemi uygarlığın ateşten doğduğu gerçeğidir. Uygarlıklar ve kavramların yarattığı kesişmeleri sanatına yansıtan Ender Güzey, bu kültürün çağdaş göstergelerini betimler. Semboller ve kültürler arasında kurduğu bağ çağdaş sanatın kavramlarla, estetik kuramların dönüşümleriyle çözümlenen yapısallığında derin anlamlar yüklenir. Güzey deneysel sanat anlayışına açık uygulamalarını tuvallerden çıkararak maddenin anlam gücüne yükler. Heykeller ve malzeme seçkisine dayalı üç boyutlu anlatımlara götürür. Olgunun ve olguya bağlı olan nesnenin üzerinde tam bir düşünce sistemi yaratmak isteminin sonucu olan yapıtlar yer, zaman ve oluşum değerlerini kapsamına alan süreçler içinde var olur. Ateşten Doğan serisi çalışmaları, düşünsel katmanların olgunlaştırdığı uygarlıkların kültleriyle beslenen çağdaş estetik tasalar taşıyan sembolist çalışmalar olarak yaşamın içinde oluşur. Çağdaş ikonlar olan bu heykeller, çizgisel biçem, figür ve uzam arasında kurulan ilişkiye açılarak üç boyutun ışık ve gölge oyunlarıyla kesişir. Bu kesişme tarih ve çağdaş değerleri özümseyen bir görüşün varlığını vurgular. Ender Güzey’in sanatının kaynakları ve çağdaş yapısını yansıtan Ateşten Doğan serisinin yapıtları, her biri ayrı, ayrı tek bir yapıt ve hepsi bütün bir sanat yapısının parçası kimliğine bürünür.”

BÜTÜNSEL SANAT

Ender Güzey çalışmalarını Bodrum Alazeytin Köyü’nde 2016 yılında açtığı Arthill’de sürdürüyor. Mitolojide tanrıçalar geçidi olarak anılan tarihi Leleg yolu üzerinde Güzey’in “Bütünsel Sanat” felsefesini yansıtan ve bir sanat objesini andıran ARThill 2016 senesinde kapılarını sanatseverlere açtı. Ender Güzey’in farklı dönemlere ait eserlerinin sergilendiği ve uluslararası sanat etkinliklerinin gerçekleştirildiği Arthill,  Bodrum yarımadasının büyüleyici doğasının içinde yer alan antik kent Syangela’nın karşı yamacında  Ender Güzey tarafından bir “Sanatçı Müzesi” olarak inşa edildi.

ENDER GÜZEY KİMDİR?

Ender Güzey 1951’de İstanbulda doğdu. 1969 -1973 yılları arasında Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde Prof. Mac Zimmermann atölyesinde resim ve heykel öğrenimi gördü. 1975’de Master Öğrenci olarak “Üstün Sanatsal Başarı” ile Yüksek Lisansını tamamladı. Münih Güzel Sanatlar Akademisinde Prof. Mac Zimmermann’ın asistanı olarak görevlendirildi. 1978’de Mönchengladbach VHS’de Güzel Sanatlar ve Yaratıcılık Bölüm Başkanlığı ve Doçentlik görevine getirildi. 1982’de Münih Ammersee’deki atölyesinde özgün çalışmalar yaptı ve Kunst-Galerie Herrsching Sanat Galerisini kurdu ve yönetti ve Çağdaş Sanatın Uuslararası isimleri ile sergiler gerçekleştirdi.

1990’da Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Performans dersleri verdi. 1996’da İstanbul Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin Büyükada‘da Kuruluşuna destek oldu ve aynı fakültede ders verdi.  2006’da USA Montana Üniversitesinde performans, obje dersleri verdi ve Ateş’ten Doğan isimli bir sene süren ABD sergi turnesi gerçekleştirdi.  2007’de “Ender Güzey Bütünsel Sanat Müzesi” ismi altında kişisel Müzesini Bodrum’da 200  yıllık tarihi bir binada kurdu. 2009’da Bodrum Merkez ve Kadıkalesinde “Güzey Art Lounge” ismi altında Ender Güzey’in  eserlerinin sergilendiği iki sergi salonu gösterime açıldı. 2009-2010 yılları arasında Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev aldı. Çalışmalarını Münih, İstanbul ve Bodrumdaki atölyelerinde sürdürmektedir.

Uğur Dündar-Yılmaz Özdil

Açılışın ardından Halk Arenası

Öte yandan; Serginin açılışından sonra, tüm zamanların seyirci rekoruna sahip Halk Arenası aynı yerden, Eskişehir Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nden yapılacak canlı yayına başlarak; Uğur Dündar ; Yılmaz Özdil‘le Mustafa Kemal‘i konuşacak.

******

About Erol Ünal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.