Devrim Erbil ve Kızları Resim Sergisi

Devrim Erbil ve Kızları Resim Sergisi

3 Erbil 3 Bakış Resim Sergisi

Haber : Erol Ünal

Prof. Dr. Devrim Erbil ile kızları Çiğdem Erbil ve Renk Erbil Martin‘in eserlerinden oluşan karma resim sergisi Turgutreis’teki Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde 7 Ağustos salı günü 19:30’da ziyarete açılacak.

“3 Erbil 3 Bakış” sergisine ev sahipliği yapacağı Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezinin “Sanat Kurulu Başkanı” olan Prof. Dr. Devrim Erbil, Türk resim sanatının en üretken isimlerinden biri… Kızları Çiğdem Erbil ve Renk Erbil Martin ile birlikte sanatseverlerin karşısı çıkacak olan Prof. Dr. Devrim Erbil, Bodrum’un kültür ve sanat hayatına ciddi katkılarda bulunuyor. Sergi 1 Eylül 2018 tarihine kadar hergün 10:00-22:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

DEVRİM ERBİL

Devrim Erbil 1937’de Uşak’ta doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim eğitimi gördü. Cemal Tollu, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Cevat Dereli Atölyelerinde görev aldı. 1965’de İspanya Hükümeti’nin sanat bursuyla Madrid ve Barcelona’da araştırma ve incelemeler yaptı. İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürlüğü görevinde bulundu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’de profesörlüğe kadar yükseltildi. 1991’de Devlet Sanatçısı, 1998’de Kırgızistan Ulusal Bilim ve Sanat Akademisi Kurucu Onur Üyeliği unvanı aldı.2004’de Mimar Sinan Üniversitesi’nden emekli oldu. Doğuş Üniversite Sanat ve Tasarım Fakültesi kurucu dekanı olarak görev yaptı. Adına Balıkesir Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi açıldı. Daha sonra Devrim Erbil Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı’nı kurdu. Devrim Erbil 2000’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi “Görsel Sanatlar Ödülü”nü kazandı. 2017’de Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği “Yılın Sanatçı Onur Ödülü”nü aldı. Beyoğlu Belediyesi üstün hizmet nişanına layık görüldü.

Yurtiçinde ve yurtdışında yüzlerce sergi açtı, ödüller kazandı ve sanat konferansları verdi. Eserleri dünyanın veTürkiye’nin birçok müzesinde ve koleksiyonlarında yer almaktadır. Devrim Erbil resmin şairidir. Doğanın ritmini ve gizemini yakalamaya çalışır. İstanbul tutkularının başında gelir. Titreşimlerin büyüsü ile kenti sarmalar.

ÇİĞDEM ERBİL

Çiğdem Erbil 1961’de Bursa’da doğdu. 1978’de öğrenime başladığı Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Resim Bölümü’nden, 1984 yılında Yüksek Lisans diploması ile mezun oldu. 1984 – 1989 yılları arasında özel atölyesinde resim dersleri vererek çalışmalarını sürdürdü. Gravür ve serigrafi çalışmaları yaptı. 1989’da Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Serigrafi Programı’na Öğretim Görevlisi olarak atandı. 1991-1995 Yıldız Teknik Üniversite Meslek Yüksekokulu Serigrafi Programı yürütücülüğünü üstlendi. 1996- 1997 Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğrafçılık Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevlendirildi.

2001-2003 Yıldız Teknik Üniversite Meslek Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevlendirildi. 2002’ye kadar Yıldız Teknik Üniversite Meslek Yüksekokulu Serigrafi Programı ve Sanat Tasarım Fakültesi Giriş Yetenek Sınavlarında Jüri Üyesi Olarak Görevlendirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Serigrafi ve Fotoğraf programlarında görev aldı. 2006-2007 Yıldız Teknik Üniversite Meslek Yüksekokulu Tasarım ve Basım Yayıncılık Programı yürütücülüğünü üstlendi. Bir süre daha Yıldız Teknik Üniversite’sinde öğretim görevlisi olarak çalışıp emekliliğe ayrıldı. 16 kişisel sergi açan, 5 ödülü bulunan Çiğdem Erbil, 100’ün üzerinde karma sergiye katılmış, bir çok özel koleksiyonlarda ve bazı müzelerde resimleri bulunmaktadır. Halen özel atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

RENK ERBİL MARTİN

Renk Erbil Martin 1973’de İstanbul doğdu. İlkokul öğretimini Nurettin Teksan İlkokulu’nda, ortaokulu da Saint Pulcherie’de okuduktan sonra eğitimine Londra’da devam etti. Barnet College ve Berkshire College of Art and Design okulundan mezun olduktan sonra, ilk sergisini Covent Garden’da Smith’s Gallery’de açtı. New York, Rio De Janeiro, Sofya, Londra, İstanbul gibi birçok enternasyonal sergileri oldu. Erzurum Atatürk Müzesi ve Balıkesir Devrim Erbil Müzeleri’nin daimi koleksiyonlarında yapıtları bulunan sanatçı enstalasyon, kavramsal sanat ve dijital art üzerine olan çalışmalarının bir çoğunu hala yaşadığı Londra’da gerçekleştiriyor. 2002’de dijital artist Marie Josiane Agoussou ile Artank’i kurdu. 2010’da ise Deliciousdiva fashion label’ini tasarladı. 2013″da Londra’nın ilk on-line turk art galerisi www.galleryrenk.com’un kurdu. 2017’de ise Türk ve enternasyonal sanatçı ve tasarımcıların yapıt ve ürünlerini ünitesinde bulunduran www.renkolondon.com’u kurdu. Ressam Devrim Erbil ve Ressam Gülsün Erbil’in kızı olan Renk Erbil Martin iki çocuk annesidir.

*****

About Erol Ünal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.