Bodrum Mandalinası Hasat Festivali

Bodrum Mandalinası Hasat Festivali

Haber: Erol Ünal

Bu yıl 13.’sü gerçekleştirilen “Bodrum Mandalinası Hasat Festivali” yapılan çeşitli etkinlklerle sona erdi. Bodrumlular  29 – 30 Aralık‘ta hafta sonu; dalında mandalina toplamak ve doğal lezzetlerle, eğlence ve müzik ile dolu dolu keyfili bir festivalle 2018‘i uğurlamak için Bitez köy içinde bir araya geliyorlar.

Bitez köy merkezinde Festivalin düzenlendiği alanda Arap Çavuş Kahvesi önündeki alanda düzenlenen festivale Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Eski Bitez Belde Belediye Başkanı İbrahim Çömez, Bodrum Ticaret Odası’nı temsilen Ahmet Aras, Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği Başkan Vekili İsmail Akpınar, Bitez Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği (BİTAV) Başkanı Mustafa Mengü ve sivil toplum temsilcileri, turunçgil üreticileri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon konuşmasında; “Bizim aslımız, gerçeğimiz özellikle benim yaş grubunda olanların bugünlere gelmesinde büyük emeği olan bir üründür mandalina. Şimdi Bodrum narenciyesine şöyle bir baktığımızda; ağaçların yaş ortalaması yüz yılın üzerinde olanlar var. Bir de 40 yıl ve 50 yıl arasında olanlar. Biz bu mandalina ağaçları ile beraber büyüdük. Biz bir fiil de bu bahçelerin içinde aktif olarak çalıştık. Özellikle çiftinden gübrelenmesinden çapalanmasına kadar çok büyük çabalar sarf ederek bu ağaçları bugünlere getirdik. Tabi bizler aile olarak da baktığımızda; bizim geçim kaynağımız narenciye bahçelerimizdi. Onun için bizim için ayrı bir yeri var narenciye bahçelerinin. Onun için yine bu sevgiyi şu anda gördüğünüz gibi 35 ve üzeri yaş grubu bu sevdayı taşıyor. Gerçekten narenciye benim hayatımda çok önemli.” dedi.

Kaymakam Bekir Yılmaz; “Mandalina Bodrum’u Bodrum yapan en önemli değerlerden birisi. Düğününüzde derneğinizde çocuklarınızın okumasında iş kurmanızda her yerde mandalinanın kazancının hakkı var. Mandalinasız Bodrum Bodrum değildir.” diye konuştu.

Bitez Belediyesi olarak Mandalina Festivalini başlattıklarını belirten Bitez eski Belde Belediye Başkanı ve narenciye üreticisi İbrahim Çömez ise; “Bu seneki festivalimizin hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Katılımcılar daha sonra Bitez’de bulunan bir mandalina bahçesine geçerek mandalina hasadına katıldı. Etkinlikte mandalinanın hangi aylarda ve ne şekilde hasat edildiğine dair bilgiler verildi. Hasadı yapılarak toplanan mandalina sepetleri deveye yüklenerek Bitez köy içine doğru yola çıktı.

Bodrum Mandalinası Hasat Festivalinde vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları birbirinden renkli yiyecekleri ve küçük eşyaları tezgahlarında sergiledi.

Bodrum yöresi halkoyunları ve canlı müzik gösterilerinin de sergilendiği festivalin birinci gününe, hava şartlarının da müsait olmasından dolayı vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. “Bodrum Mandalinası Hasat Festivali” 30 Aralık Pazar günü 12:00 ile 17:00 saatleri arasında devam etti. Mandalina bahçelerine geziler, söyleyişiler, halkoyunları gösterileri ile yerel sanatçı Mustafa Ergene konserinin de yer aldığı çeşitli etkinlikler ile sona erdi.

*****

About Erol Ünal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.