Belgin Karabulut’tan Mine Arasan için roman

Belgin Karabulut’tan Mine Arasan için roman

Haber: Erol Ünal

  • Belgin Karabulut’un Mine Arasan İçin Yazdığı “Bir Amazon’un Düşleri” Kitabı Çıktı.

 

Belgin Karabulut‘un Bodrum Gümüşlük’te yaşayan Mine Arasan için yazdığı 248 sayfalık Biyoğrafik Roman Cinis Yayınları arasında çıktı. “Mūbadele Gūnlerinde Aşk”, “Elfiya”, “Evvel Zaman Dışında” romanları ile tanınan yazar Belgin Karabulut ; Mine Arasan’ı konu aldığı Biyoğrafik Roman “Bir Amazon’un Düşleri” nde Mine Arasan’ı “O yaşadığı şokların, kışların, acıların yasını tutup mutsuzluğu seçmedi. Kurban olmaktansa, elindekilerle mutlu olmayı, gülmeyi, güldürmeyi seçti. Hayal kırıklıkları, yaralanmaları oldu ama geleceğe taşımadı. Sandıktaki eski resimler gibi sararmaya bıraktı. Belki de kendi tarzıyla yas tuttu; maskelerini takarak, gülümseyerek, severek, dünyayı boyayarak Tecrübesi, gücü, inancı ve sabrıyla hayatla savaşan bir yönetmendi. Hayatın her darbesinde sarsıldı ama düşmedi. Gururla kalktı. İdeallerine ve umuda tutunarak ayakta kaldı. Şimdi sanat tahtının üzerinde oturuyor. Heybeti simgeleyen Mor renklere bürünerek sarı saçlarını bir taç gibi başında taşıyor. Sihirbazın yansıması gibi yüreklerimizi ısıtıyor. Mine Arasan “Yine sanatla iyileştim. Boyalarla doydum. Sayısız yaralarımı sevgi bantlarıyla, gülümsemeyle kapattım. Hüzünler her yere pusu kurmuştu sanki… Bazen mutluluk maskemi takmam şart oluyordu. Oğlum için, çocuklar için, resimlerimin içinden aşk geçmeliydi,” diyerek, armağan edercesine hayatını sanata adamış. İlk ve son aşkı için; “O yokken bile varmışçasına seveceğime söz veriyorum,’ diyecek kadar gerçek üstü bir aşk yaşamıştır.” şeklinde tanımlıyor.

Mine Arasan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesini (Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) bitirdi. Dokunduğu her şeyi resme dönüştüren Mine Arasan, bir çocuğun gözleriyle bakıyor hayata. Mutluluğun resmini çiziyor.

Belgin Karabulut

Akide şekerleri tadındaki resimlerinde, iç dünyasını, hayata bakışını, masalsı düşlerini, rüyalarını, yaşama sevincini boyuyor. Sevgi güneşini, mavi-mor denizleri, şımarık kedileriyle Bodrum balıklarının aşkını, çiçekleri, iyilikleri çiziyor. Sanatçı yıllardır sevgiyi çizmekte insanlara gülümsemeyi anımsatmaktadır.

Mine Arasan Türkiye genelinde çocuk polikliniklerinin duvarlarına resim yaptı. Uluslararası Plastik Sanatlar, Basad, Güzel Sanatlar Birliği Derneği, Biad, İstanbul Exlibris Akademisi Derneği, üyesidir. Aşağı Saksonya Eyaleti Parlementosu Koleksiyonuna alınan ilk Türk ressamdır. WHO IS WHO Ansiklopedisine kabul edilmiştir. Yurtiçi ve yurtdışında 10 ödül alan santçı bir çok kişisel sergi açtı ve bir çok karma sergiye katıldı. “Hayatı Gülümseten Sanatçı’ isimli sanat kataloğu, “Çizgiden Söze” isimli şiir ve desen kitabı yayınlanmıştır.

Halen Bodrum Gümüşlükte Resim ve Gravür Atölyesinde çalışmalarının sürdürmektedir.

*****

About Kemal Gönüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.