6 Ağustos 2018 Festivalde bugün

6 Ağustos 2018 Pazartesi

Festivalde bugün

Haber : Erol Ünal

L’ARPEGGIATA & AVİ AVİTAL’dan

İTALYA, İSPANYA, YUNANİSTAN, MAKEDONYA VE TÜRKİYE’den Müzik


14. Bodrum Müzik Festivali’nde “Christina Pluhar ve topluluğu” L’Arpeggiata 6 Ağustos Pazartesi günü “İtalya, İspanya, Yunanistan, Makedonya ve Türkiye Kıyılarından Müzik” ziyafeti sunacak. Konserlerinde izleyicilere farklı ve eşsiz bir deneyim yaşatan “Christina Pluhar ve topluluğu” L’Arpeggiata bu konser ile müzikseverleri; İtalya, İspanya, Yunanistan, Türkiye ve Makedonya’dan ezgilerle müzikal bir yolculuğa çıkaracak.

Bugüne kadar imza attıkları konserlerde izleyicisine her daim farklı ve eşsiz bir deneyim yaşatan Christina Pluhar ve topluluğu L’Arpeggiata; D-Marin Turgutreis Turkcell Sahnesi’nde saat 21.00’de gerçekleşecek konserlerinde İtalya, İspanya, Yunanistan, Türkiye ve Makedonya’dan ezgilerle karşınızda olacak. L’Arpeggiata Christina Pluhar (teorbo), Avi Avital (mandolin), Celine Scheen (soprano), Vinccenzo Capezuto (alto), Anna Dego (teatral dans), Doron Sherwin (kornet). Josep Maria Martı Duran (teorbo&barok gitar), Boris Schmint (kontrbas), Sergev Sarpychev (vurmalı çalgılar) Francesco Turrisi (klavsen) ile izleyicileri büyüleyecek.

 

İSTANBULDA VERDİKLERİ KONSERLER UNUTULMAZDI

“Christina Pluhar ve topluluğu” daha önce birçok defa İstanbul’a konuk olmuş, verdikleri konserlerde yeni sesleri dinleyicilerinin beğenisine sunmuşlardı. İstanbul da dahil olmak üzere daha önce dünyanın birçok şehrinde verdikleri konserlerde yeni sesleri dinleyicilerle buluşturan “Christina Pluhar ve topluluğu” L’Arpeggiata 14. Bodrum Müzik Festival’inde rotasını Akdeniz’in geleneksel şarkılarına çeviriyorlar.

Sanat Yönetmenliğini Tuğçe Tez’in üstlendiği bu konserlerinde Akdeniz’in geleneksel şarkılarını müzikseverlerle buluşturacak olan topluluk, farklı müzik geçmişlerine sahip, alanlarında uzman sanatçılardan oluşuyor. “Akdeniz” gibi, Pluhar’ın imza attığı her proje, farklı çalgıların oluşturduğu doku zenginliği ve geleneksel müzikten ilham alan söylemiyle de dikkat çekiyor. L’Arpeggiata’ya sahnede, Vincenzo Capezzuto ve Céline Scheen sesleriyle, Anna Dego ise teatral dansıyla eşlik edecek.

Avi Avital

AVİ AVİTAL KONSERİN ÖZEL KONUĞU

Konserin özel konuğu ise, 2015’te Deutsche Grammophon’dan yayımlanan Vivaldi albümüyle ECHO Klassik ödülünün sahibi, muhteşem tekniği ve sahne karizmasıyla büyüleyici ve Grammy ödüllerine aday gösterilen ilk mandolin virtüözü Avi Avital… Kendisi için 15’i konçerto olmak üzere 90’dan fazla beste yazılan Avi Avital,  2014 tarihli Between Worlds adlı albümünde diğer enstrümanlar için yazılmış eserleri, düzenlemeler de dahil olmak üzere kaydetti. Avital, mandolini her zaman merkezinde tutan konserlerinde maceracı ruhuyla birlikte seyircisiyle samimi bir ilişki geliştirmiş bir sanatçı olarak tanımlanıyor.

Avi Avital 1978 senesinde İsrail’in Berşeva kentinde dünyaya geldi. 8 yaşında okuldan sonra müzik eğitimi almaya başlayan Avi, çocukken bir mandolin orkestrasına katılıyor ve ilk olarak Mozart’ın, Bach’ın eserlerini çalıyor. İsrail ve İtalya’daki eğitimi sırasında klasik mandolin repertuvarının dışına çıkmaya başlayan müzisyene neden ‘Bach’ diye sorulduğunda Avi, Bach’ın müziğinin gizlerle örtülü olduğunu, ne kadar zamandır Bach’ı çalsanız da her çalışta keşfedilecek yeni gizler olduğu cevabını veriyor.

*****

About Erol Ünal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.