8 Mart’ta NDS’de Akdeniz’in Sesi

8 Mart’ta NDS’de Akdeniz’in Sesi

Haber : Kemal Gönüleri

Harbiye / İ S T A N B U L

Parnassie du Marais Topluluğu Konseri

“Cordoba’dan Venedik’e Akdeniz’in Sesi”

Lucile PESSEY: Soprano, Brigitte TRAMIER:Klavsen ve Yönetim, Pascal GALLON: Ut, Rönesans gitarı, blokflüt, Mathias AUTEXIER: Geleneksel vurmalı çalgılar, def, zarb, udu, kajon…

Bu yeni programda Parnassie du Marais Topluluğu bizleri Akdeniz kıyısında, Cancionero de Palacio’nun ezgileri ve Rönesans dansları eşliğinde, Endüslüs’ün Sefarad romanslarından Monteverdi’nin Venedik operalarına uzanan bir müzik yolculuğuna davet ediyor.

Bu yolculuk, tarihin ve müziğin birçok yüzyılını kapsıyor ve bizleri birbirini izleyen samimi, şenlik, parıltı, eğlence ve heyecan dolu büyülü ortamlara sürüklüyor. Program, Doğu ve Batı müziklerinin buluşmasını; görmeden geçilemeyen zenginlik dolu dünyanın bu bölgesinde sömürgeleşme, çatışma ve sürgüne tanıklık eden Musevi, Müslüman ve Hristiyan medeniyetlerinin kaynaşmasından doğan mozaiği simgeliyor.

Bir başka deyişle, program, Akdeniz halklarına adanmış dokunaklı bir anma niteliği taşıyor.

PROGRAM :

 • Sefarad romansları : « La rosa enflorece », « Hija mia », « No la puso su madre »
 • Cancionero de Palacio’dan (1474-116) alınmış İspanyolca şarkılar: « Tir Alla », « Tres Morillas »
 • Gaspard SANZ : Las Hachas
 • Juan DEL ENCINA (1469’a doğru-1530’dan sonra) : « Fata la parte », « Din di rin din »
 • Gaspard SANZ : “Zarabanda”
 • Juan DEL ENCINA : « Hay triste que vengo »
 • Ambrosio DALZIA :« Calata ala spagnola » üzerine doğaçlama
 • Anonim : « Rodrigo Martinez »
 • Giulio CACCINI (Madrigal) : « Amarilli mia Bella »
 • Gasparo ZANETTI (17. yüzyıl) : « La Mantovana, La speranza d’Amore, Schiarazula Marazula»
 • Antonio CESTI (1626-1669) Arya : « Si Mantiene il mio Amor »
 • Venedik dansları : Passamezzo Antico
 • Claudio MONTEVERDI (1567-1643) : «Se dolce‘è il tormento», «Damigella»

NDS Gösteri Salonu – Saat 19.30

Adres : Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Cumhuriyet cad no 127 Harbiye – Istanbul

Tél. 0 212 219 16 97

Brigitte TRAMIER, klavsen ve yönetim

Sorbonne Üniversitesi ve Lyon’daki Conservatoire national supérieur de Musique (Yüksek Ulusal Müzik Konservatuvarı) mezunudur. Amsterdam’a giderek çalışmalarını Ton Koopman’ın yanında olgunlaştırdı. Kendine özgü bir tarz geliştirerek, sese dair büyük bir hayal gücü ve ritimde sıradışı bir belirginlik geliştirdi. Eski müzikler dalında yetenek sertifikasına sahip olan Brigitte Tramier, Aix-en Provence Konservatuvarında klavsen eğitimi vermektedir. Zamanını dersler, kayıtlar, konserler ve Parnassie du Marais Topluluğu’nun yönetimi arasında paylaştırmaktadır. İlk iki solo diski (Anglebert ve Duphly’nin klavsen için parçaları) altın diyapazona layık görüldü.

 

Lucille PESSEY, soprano 

Şan çalışmalarına, 2007’de ödül kazandığı Marsilya’daki Conservatoire national à rayonnement régional’de (Bölgesel Açılımlı Ulusal Konservatuvar) başladı. Aix-en-Provence Konservatuvarında, Monique Zanetti’nin sınıfında eski müzik öğrenimi gördü ve 2008’de ödül kazandı. Çalışmalarını Guillemette Laurens, Gérard Lesne, Véronique Gens’ın yanında olgunlaştırdı. 2007’de, Boieldieu’nün Bağdat Halifesi’nde Zétulbé rolüyle operaya başladı. 2008’de Gounod’nun Romeo ve Jülyeti’nde Jülyet ve 2011’de Mozart’ın Don Giovanni operasında Donna Anna rollerini üstlendi. Repertuvarı Monteverdi, Bellini, Donizetti, Haendel ve Mozart’tan çağdaş müziğe kadar uzandığından, birçok topluluk ve çok farklı eserler için şarkı söylemektedir.

 

Mathias AUTEXIER, vurmalı sazlar

Chemirani Ailesi ile birlikte, uzun bir zarb eğitimi sayesinde, vurmalı sazlar alanında ufkunu genişletti. Aksak, Türk ve Hintli ritimleri kapsayan zengin ve çeşitli bir müzik deneyimi edindi. Bugün bu deneyimi pek çok alanda uygulama olanağı yakalamıştır: zarb, darbuka, oudou, daf, cajun… İnci Avcıları (Arapça şarkılar ve dünya müzikleri) gibi sahne üzerindeki pek çok projede yer almakta ve hem sözel geleneğe hem de eski müziğe bağlı kalan topluluklarla çalmaktadır: Balkanique trio, Parnassie du Marais, Cantatrix… Bijan Chémirani, Juan Carmona, Farhad Sohee ve Farshad Soltanig gibi dünyaca tanınmış büyük sanatçılarla iş birliği yapmaktadır.

 


Pascal GALLON, barok gitar, ut, blokflüt

Caen Bölgesi Ulusal Konservatuvarında (Normandiya – Fransa) yirmi beş yıl profesörlük yapan Pascal Gallon, eğitimci kariyerini Aix-en- Provence ve Toulon Provence Méditerranée konservatuvarlarında südürmektedir. Bu kurumlarda, ut ile barok ve Rönesans dönemlerine ait aynı kategorideki eski müzik aletleri (gitar, theorbo, archiluth, vihuela…) eğitimi vermektedir. Öğrenimi, müzisyen deneyimine, çok çeşitli müzik aletleri (blokflüt, gayda, Rönesans nefesli çalgıları) konusundaki bilgisi ve eski danslar alanındaki pratiğine dayanmaktadır. Konser sanatçısı deneyimiyle, çeşitli müzik topluluklarıyla veya solist olarak prestijli yerlerde çalmıştır.

*****

About Kemal Gönüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.