Udi Bestekar Tarık Zincir’in ilk albümü

Udi Bestekar Tarık Zincir’in ilk albümü

Haber : Kemal Gönüleri

Değerli Bestekar, Şair Türk Sanat Müziği Sanatçısı Udi Tarık Zincir, ilk albümü ‘Bir Sabah Geleceksin’i Türk Sanat Müziği sevenleri ile buluşturmanın keyfini yaşıyor. Çok üretken bir Sanatçı olan Tarık Zincir ;  BAMY Müzik tarafından çıkartılan ilk albümü ‘Bir Sabah Geleceksin’de yer alan sekiz eserinde söz ve müziğinin sahibi.

Türkiye genelinde ; dinleyicilerine birçok Türk Sanat Müziği nağmelerini ulaştıran radyoların tümünün listesinde yer alan ilk albümü Türkiye’de D&R mağazalarında satışa sunuldu. Ayrıca Yasal Digitallerde de satışta olan albüm ençok izlenenler arasında yer alıyor.

Bestekar ,  Udi Tarık Zincir’in ilk albümü ‘Bir Sabah Geleceksin‘de yer alan Şarkılarının isimleri ve makamları :

Bir Sabah Geleceksin (Nihavend) , Senin İçin Söylüyorum (Nihavend), Benden İyi Bilen sensin (Nihavend), Hatıralar (Hicaz ), Sana Söz Veriyorum (Nihavend) , Dönsem Yine O Yıllara (Nihavend) , Ruhumun Şarkısısın (Rast) ve Aşk Oyunu (Nihavend)

Albüme ismini veren Söz ve Müziği Tarık Zincir‘e ait olan Nihavend makamında ki Bir sabah geleceksin isimli şarkısının sözleri şöyledir ;

BİR SABAH GELECEKSİN

Bir sabah geleceksin/Gözyaşımı sileceksin/Yalnız beni seveceksin/Değişmez kaderimsin

Sarmaşık güller gibiyiz/Kenetlenmiş ellerimiz/Şimdi nerede yeminimiz/Kim derdi bitecek bu sevgimiz

Gönlümün tek eşisin/Sevgilimsin hasretimsin/Ömrüm benim ruhum benim/Hayatımsın bebeğimsin 

*****

Tarık Zincir’in Canlı Performansını dinlemek için TIKLAYINIZ

*****

Öte yandan ; Bursa Uludağ FM, Eskişehir Bade FM, Gaziantep GRT FM, Çanakkale Boğaz FM, Antalya Likya FM gibi pek Radyolarda en çok istek alan Şarkılar arasında bulunan Söz ve Müziği Tarık Zincir‘e ait olan Rast makamında ki Ruhumun Şarkısısın isimli şarkısının sözleri şöyledir:

RUHUMUN ŞARKISISIN

Ruhumun şarkısısın/Kalbimin kadınısın/Başka bir aşk istemem/Sen benim alın yazımsın

Gönülde şimdi/Başka mutluluk var/Ne çabuk geçti/O güzel yıllar

Bir başka rüyadayım/Tozpembe hülyadayım/Yazım kışım baharım/Sensin benim tek aşkım

Aşkın seninle/Başka adı var/Anlatır seni/En güzel şarkılar

TARIK ZİNCİR KİMDİR?

Tarık Zincir, 12 Haziran 1974 yılında Muğla’nın Köyceğiz kazasında dünyaya geldi. Babası emniyet mensubu, annesi ise ilkokul öğretmeni bir ailenin tek çocuğudur. Babasının 1979 yılında tayiniyle Çanakkale’ye taşındılar. Çanakkale’de ilk, orta ve lise tahsilini tamamladı. Ortaokul yıllarında, babasının arkadaşı olan büyük bestekar rahmetli Teoman ALPAY’dan musikinin nağmelerini ölümsüz besteleriyle duyarak, Türk Sanat Müziğine ilk adımını attı…Tarık Zincir müzik hayatına her sanatçıda olduğu gibi ilkokul yıllarında mandolin ile başlamış ancak, Türkiye’nin değerli müzik öğretmeni Hıdır ERSÖZ’ün uda yatkınlığını keşfetmesi ile ud ile tanıştırdı.

Üstad Teoman ALPAY’dan hafif türk sanat müziği motifine yakın besteleri, onun ileride yapacağı bestelerde kulağında bir nağme, bir ilham olarak ortaya çıkmasında çok önemli oldu.

1993 senesinde İstanbul’da Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesini kazanmasıyla, Musiki hayatına da akademik olarak ilk adımı atması İstanbul’a geşiyle başladı. Bir yıl sonra, Boğaziçi Musiki Vakfı Türk Müziği Konservatuvarında 4 yıl musiki eğitimi aldı. Rahmetli Sözer YAŞMUT hocanın sayesinde usül, nazariyat, repertuvar konusunda bilgisini geliştirdi. Haftasonları ise, onun için vazgeçilmez olan Bakırköy’ün seçkin mekanlarında Türk Sanat Müziği programları yaptı.

1998 senesinde askerlik hizmetini İzmit ve Kandıra orduevlerinde yaptığı sırada, udu ve sesiyle ün salmaya başladı.

Uzun yıllar sahne çalışmaları ve zamanla artan ve yıllar önce Teoman ALPAY’dan kulağında kalan o duygu dolu nağmeler ile ilk bestesi Hicaz makamındaki “Hatıralar”ı besteledi.

1980’li yıllarda altın zamanını yaşayan Türk Sanat Müziği, 2000 li yıllarda birçok sosyal nedenle yerini pop müziğine bırakması hem de müzik sektörünün internete yenilmesiyle albüm satışlarını ciddi ölçüde azalması onun albüm projesini geciktirmesine neden olmuştu. Ancak, yıllar sonra artık müzik sektörünün değişime uğramaya ve dijitalleşen küresel dünya şartlarında yeni yasal satış formlarının çıkmasıyla, şarkılarını artık albümde duyurma projesini hayata 2017 tarihinde gerçekleştirdi.

*****

About Kemal Gönüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.