Pera Müzesi’nden Yükselen-Yeni Sesler

Pera Müzesi’nden Yükselen “Yeni Sesler”

Haber : Kemal Gönüleri

  • Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonları Kapsamında “Yeni Sesler” başlıklı müzik projesini sunuyor.
  •  Şirin Pancaroğlu ve Bora Uymaz’ın Udi Mehmet Bitmez’in de yer alacak.
  • “Ölçüler” başlıklı konser, 26 Ekim Cuma günü saat 20:00’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek.
Şirin Pancaroğlu

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonları’ndan ilham alan “Yeni Sesler” başlıklı müzik projesini sunuyor. 2018-2019 sezonunda çeşitli müzik türlerinde üretim yapan besteci, müzisyen veya sanatçıları ağırlayacak olan projenin ilk üretimini, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan esinlenen Şirin Pancaroğlu ve Bora Uymaz gerçekleştiriyor.

Bora Uymaz

Pera Müzesi’nin, müze koleksiyonlarını farklı ifade olanakları sağlayan mecralarla yeniden keşfetmeyi amaçlayan yeni müzik projesi “Yeni Sesler”Şirin Pancaroğlu ve Bora Uymaz’ın “Ölçüler” başlıklı konseri ile başlıyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan esinle hazırlanan konserde, ağırlık ve uzunluk ölçü isimlerinin verdiği ilhamla ortaya çıkan enstrümantal müziklerin yanı sıra divan ve halk şairlerinin konuyla ilgili bestelenmiş şiirlerine emprovize icralar eşlik ediyor.

Udi Mehmet Bitmez

Udi Mehmet Bitmez’in de yer alacağı konserde, ölçülerin ticaret gibi günlük hayatla kesiştiği ortamlar, Erdem Helvacıoğlu’nun eski kayıtlardan derleyerek oluşturduğu elektronik ses tasarımlarıyla yeniden canlandırılıyor. Dinleyicileri keşiflerle dolu bir müzik akşamına davet eden konser, 26 Ekim Cuma günü saat 20:00’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşiyor.

Erdem Helvacıoğlu

Koleksiyonlar yeni eserlere ilham veriyor

Çeşitli müzik türlerinde üretim yapan besteci, müzisyen veya sanatçıları “Yeni Sesler” projesinde ağırlayan Pera Müzesi, “Oryantalist Resim Koleksiyonu”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarından esinlenen üretimleri sezon boyunca sanatseverlerle buluşturmaya devam edecek.

Proje kapsamında Burak Özdemir, Mehmet Yaranona ve Koray Erkan, Alican Çamcı ile Meriç Artaç’ın besteleri Ekim 2018 – Mayıs 2019 sezonunda bir dizi performans ve ses enstelasyonu aracılığıyla sunulacak.

“Ölçüler” başlıklı konser, Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecektir. Biletler Biletix’ten veya etkinlik günü Pera Müzesi resepsiyonu’ndan temin edilebilir.

*****

About Kemal Gönüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.