Begüm Gücük & Babamın İşaretleri

Begüm Gücük & “Babamın İşaretleri”

Haber : Kemal Gönüleri

Sanatçı Begüm Gücük’ün, merhum babası Büyükelçi Mehmet Tuğrul Gücük anısına çizdiği resimler Berlin T.C Büyükelçiliği’nden aldığı özel davet ile 14 Mayıs’ta Almanya’da sergilenmeye başlıyor.

Doğuş Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Begüm Gücük’ün, hayatını kaybeden babası Büyükelçi Mehmet Tuğrul Gücük‘ün anısına düzenlediği “Babamın İşaretleri” adlı resim sergisi Berlin T.C Büyükelçiliği’nin özel daveti ile Berlin’de ziyarete açılacak.

Sofya ve Barcelona dahil birçok yerde eserleri sergilenen sanatçının 5. Kişisel sergisi olan “Babamın İşaretleri” ülkemizde de son olarak Dışişleri Bakanlığı’nda sergilendi.

Begüm Gücük, resimlerinde bir kronoloji olarak ölümün yaşanmasından dostlarının desteğine kadar yaşadığı farklı duyguları şu sözler ile ifade etti;

“Bu sergide karışık teknikler kullandım. Her bir eserde rapidografi, akrilik, karakalem ve ipek baskı (serigrafi) teknikleri mevcuttur. Eserlerdeki renkleri ve figürleri minimal olarak işledim. Babamın vefatından bu yana yaşadıklarımı, hissettiklerimi kronolojik bir görsel hikâyeye dönüştürdüm. Onu bir kelebek olarak sembolize ettim çünkü ömrün kısa olduğunu yakinen gördüm. Bununla birlikte hepimiz daha tamamlayacağımız bir dönüşüm sürecindeyiz.”

Berlin T.C Büyükelçiliği’nde, Almanya’nın politika, iş ve sanat camiasının önemli isimlerinin katılımı ile açılışı yapılacak sergi 1 Temmuz’a kadar açık kalacak.

Begüm Gücük

Sanatçı Begüm Gücük Hakkında;

Berlin doğumlu Begüm Gücük, lisans eğitimine Görsel İletişim’de başladı ve grafik tasarım ve reklamcılık alanında akademik çalışmalarına devam etti. Poster Sanat ve Tasarım alanında doktorasını tamamladıktan sonra sanatının kavramsal anlatısına yöneldiği uzmanlık ve ilgiyi, resimlerinin her biri için rapidografi, akrilik ve serigrafiye kadar çeşitli yöntem ve teknikleri bir arada kullanarak değiştirdi.

Diğer deneyim alanları arasında çeşitli ulusal ve uluslararası reklam ajansları için Sanat Yönetmeni ve Yaratıcı Direktör olarak çalışmaları bulunmaktadır. Halen İstanbul’da yaşıyor ve Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Grafik Bölümünde Yrd. Doç. Dr. olarak görev yapmakta.

*****

About Kemal Gönüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.