“AĞAÇ KADINLAR”  Sergisi Açılıyor

“AĞAÇ KADINLAR”  Sergisi Açılıyor

Haber : Kemal Gönüleri

Kuşadası Belediyesi İBRAMAKİ Sanat Galerisi Saime ÖZGÖNÜL, Jale TOSYA ve Bensen ÜNLÜOĞLU‘na ait toplam 20 adet fotoğraf ve yağlıboya eserle “Ağaç Kadınlar” isimli Sergiye ev sahipliği yapıyor.

Yaklaşmakta olan Kadınlar Günü nedeniyle, Kuşadası Belediye‘since düzenlenen muhtelif etkinliklerinden biri olarak 5 Mart 2018 Pazartesi saat 18:00‘de, sanatın farklı kollarına gönül vermiş ve doğaya aynı gözle bakan 3 kadın sanatçının bir araya gelerek açtığı AĞAÇ KADINLAR isimli bir grup sergisi de yer alıyor.

Serginin yola çıkış noktasını Bensen ÜNLÜOĞLU‘nun 2017 yazında Selçuk’ta açmış olduğu AĞACA ÖVGÜ Fotoğraf Sergisi oluşturmaktadır. “Ağaç Kadınlar” Sergisinde Saime ÖZGÖNÜL, Jale TOSYA ve Bensen ÜNLÜOĞLU‘na ait toplam 20 adet fotoğraf ve yağlıboya eser bulunmaktadır.

Ülkemizde ‘kadına ve ağaca verilen değer’e vurgu yapmak ve farkındalık yaratmak adına bu temada yoğunlaşılan sergi, 5-11 Mart 2018 tarihleri arasında her gün 09:00-18:00 saatleri arasında gezilebilecek.

İBRAMAKİ Sanat Galerisi Adres: Atatürk Bulvarı No:20 Kuşadası

BENSEN B.M. ÜNLÜOĞLU

1970 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde Klasik Arkeoloji eğitimi aldıktan sonra yine aynı bölümde “Anadolu’da İsis Kültü” başlıklı Yüksek Lisans tezini tamamladı (2002). 1990-2011 yılları arasında Perge, Assos, Ephesos, Allianoi, Letoon, Klaros gibi Anadolu’nun belli başlı antik kentlerinde ve Seddülbahir Osmanlı Kalesi’nde kazı ve mimari çizim görevleri üstlendi. 1992 yılında adım attığı yayıncılık hayatına arkeoloji, sanat tarihi ve eskiçağ tarihi konularında çevirmenlik ve editörlük yaparak devam etmektedir.

Fotoğraf ile tanışması 11 yaşında ona hediye edilen bir fotoğraf makinasıyla başlar. 30 yılı aşkındır bitmeyen bu sevdasını sanata dönüştürme yolculuğuna 2011 yılında çıkan Ünlüoğlu, ilk kişisel sergisini 2011’de Sinop Cezaevi içinde 1. Uluslararası Karadeniz Kültürleri Kongresi çerçevesinde açmıştır. Bugüne dek 9 kişisel sergi açmış ve üyesi bulunduğu Rekreasyon Derneği ve SAKÜDER ile 70’e yakın karma sergiye katılmıştır. Fotoğraf çalışmalarında yaşamdan an kareleri, zıtlıklar, yansımalar ve mimari detaylara yoğunlaşmıştır. 2012 yılından bu yana bir “sanat yoluyla farkındalık” projesi olarak başlattığı Hayvan Hakları Sergileri’ni düzenlemektedir.

2016 Kasım’ından bu yana heykeltraş-ressam Şermin Güner’den devraldığı Uluslararası Kadın Kültürleri Federasyonu’nun (Federation Internationale Culturelle Feminine) Türkiye Temsilciliği görevini yürütmektedir.

JALE TOSYA

 

1970 yılında Selçuk’ta doğdu. Çocukluk ve öğrencilik yıllarında yaptığı resimlerle dikkat çekti. Mimar Sinan Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu ve öğretmenliğe başladı.

Uzun bir aradan sonra 2009 yılında Saime Özgönül’ün  atölyesinde resim çalışmalarına başladı ve çalışmalarını 4 yıl boyunca sürdürdü. İlk sergisini 2011 yılında açtı. Bugüne kadar 6 karma sergide yer aldı.

Halen Türkçe öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Selçuk’ta yaşamaktadır.

 

SAİME ÖZGÖNÜL

1960 yılında Sakarya’da doğdu. Resme olan ilgisi ve yeteneği çocukluk yıllarında ortaya çıktığından Adapazarı Kız Meslek Lisesi Resim bölümünde okudu. Eğitimini Marmara Üniversitesi, Resim-Grafik bölümünde tamamladı.1977 yılında Sakarya’da düzenlenen amblem yarışmasında Türkiye üçüncüsü oldu. İlk sergisini 1984 yılında öğretmeni Nebahat KIR ile Sakarya’da açtı. 1987 yılında Marmara Sanatçıları Sergisinde yer aldı. Uzun yıllar öğretmenlik yaptıktan sonra 2003 yılında emekli oldu. Emekli olduktan sonra 11 yıl daha Aydın Başak Kolejinde öğretmenliğe devam etti. Öğretmenliği süresince öğrencileriyle katıldığı birçok yarışmada Türkiye dereceleri ve Uluslararası FAİ yarışmasında Dünya üçüncülüğü aldı. Bugüne kadar 9 karma sergide yer aldı. Halen kendi atölyesinde ders vermeye ve resim çalışmalarına devam etmektedir. Selçuk’ta yaşamaktadır.

*****

 

About Kemal Gönüleri

One thought on ““AĞAÇ KADINLAR”  Sergisi Açılıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.